pixel

Strona główna » Aktualności » Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Większość problemów z wadą wzroku są w stanie rozwiązać odpowiednio dobrane okulary korekcyjne, ewentualnie soczewki kontaktowe. Problem w tym, że nie każdy czuje się w nich komfortowo – choć wiele osób niezwykle je ceni, istnieje też spora grupa, którym bardzo przeszkadzają. Kłopot dotyczy też niektórych profesji, które zwyczajnie uniemożliwiają korzystanie z takich przedmiotów. Na szczęście współczesna medycyna oferuje alternatywę, którą jest laserowa korekcja wzroku. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, ponieważ w przeciwieństwie do soczewek i okularów taki zabieg całkowicie i na stałe usuwa wadę wzroku, zapewniając ostre, zdrowe widzenie.

Korekcja wzroku wykonywana jest przy pomocy komputerowo sterowanego lasera, którego zadaniem jest zmiana kształtu rogówki tak, aby załamywane przez nią promienie słoneczne zostały lepiej nakierowane na siatkówkę. W ten sposób można łatwo wyleczyć krótkowzroczność i dalekowzroczność, a także astygmatyzm, choć w tym drugim przypadku cały proces jest odrobinę bardziej skomplikowany, wymagając dużej wiedzy oraz umiejętności. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Nie powoduje również dużego dyskomfortu, ponieważ jest bardzo krótki: całość trwa kilkanaście minut, przy czym laser używany jest przez tylko kilkanaście sekund. Także przygotowanie do zabiegu nie jest zbyt uciążliwe.

Kto kwalifikuje się do laserowej korekcji wady wzroku?

Istnieje pewna liczba sytuacji, w których laserowa korekcja wady wzroku nie może zostać wykonana. Najważniejszymi warunkami są wiek pacjenta oraz stabilność jego problemów z widzeniem. Osoba poddawana zabiegowi nie może mieć mniej niż 21 lat, a jej wada wzroku musi utrzymywać stały poziom przez przynajmniej 6 miesięcy. Przeciwskazaniami są też ciąża i okres karmienia oraz niektóre schorzenia: warto wymienić przede wszystkim wszelkiego rodzaju choroby oczu, choroby immunologiczne, a także nadczynność lub niedoczynność tarczycy i nieleczoną cukrzycę. Przed zabiegiem wykonywana jest seria badań, które mają za zadanie ustalić, czy pacjent się do niego kwalifikuje. Jeśli decyzja jest pozytywna, można udać się na laserową korekcję wzroku.