pixel
Facebook Evita YouTube Evita Google Maps
12 631 00 44pon-pt: 8.00 - 19.00 | sob: 8.00 - 13.00
ul. Szlak 28/831-153 Kraków

Iniekcja preparatu anty-VEGF – doszklistkowe leczenie AMD

Strona główna » Iniekcja preparatu anty-VEGF – doszklistkowe leczenie AMD

W krakowskim Centrum Mikrochirurgii Oka przeprowadzamy zabiegi leczenia AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Jest to przewlekła choroba centralnej części siatkówki, w której pojawiają się nieprawidłowe naczynia. Z czasem stają się one kruche i mogą pękać, co prowadzi do przeciekania płynu oraz obrzęku siatkówki. W takim przypadkach interwencja lekarza okulisty jest koniecznością. Bez wprowadzenia leczenia wzrok może ulec znacznemu pogorszeniu, a zmiany chorobowe mogą okazać się nieodwracalne i prowadzić do trwałej ślepoty. Szacuje się, że AMD dotyczy przede wszystkim osób po 65. roku życia, jednak może ono dotknąć również ludzi młodszych, np. z wysoką krótkowzrocznością.

Jak wygląda kwalifikacja do leczenia AMD?

We wstępnej diagnostyce ważne jest, aby specjalista okulistyki określił rodzaj AMD – czy jest to postać sucha czy mokra (wysiękowa). W przypadku tej drugiej pogorszenie widzenia następuje dużo szybciej i w krótszym czasie. Bezpośrednimi wskazaniami do iniekcji doszklistkowej są:

    • wysiękowa postać AMD,
    • cukrzycowy obrzęk plamki żółtej,
    • obrzęk plamki w przebiegu zakrzepu naczyń siatkówki,
    • neowaskularyzacja w przebiegu wysokiej krótkowzroczności.

Neowaskularyzacja to powstawanie niepożądanych naczyń krwionośnych w tkankach, w których zwykle one nie występują.

Jak przebiega zabieg iniekcji doszklistkowej?

Okuliści z Centrum Mikrochirurgii Oka Evita podczas zabiegu iniekcji doszklistkowej podają substancję czynną – preparat Eylea anty-VEGF – do wnętrza gałki ocznej. Iniekcja substancji ma zahamować rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Pacjent nie odczuwa bólu, ponieważ zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a całość trwa kilka minut.

Celem stosowanej przez nas terapii jest ograniczenie postępowania choroby AMD. U wielu pacjentów dochodzi do poprawy ostrości wzroku, jednak u części (ze względu na zaawansowane stadium choroby) zwyrodnienie plamki żółtej może postępować. Nie zmienia to faktu, że oferowany przez nas zabieg iniekcji preparatu Eylea jest obecnie jednym ze skuteczniejszych sposobów leczenia AMD.

Jeżeli masz pytania związane z leczeniem AMD lub chcesz się umówić na wizytę konsultacyjną, skorzystaj z formularza rejestracji online lub zadzwoń.