Plastyka powiek – Kraków
Plastyka powiek górnych (blefaroplastyka) to skuteczny sposób leczenia zwiotczałych powiek. Zabieg polega na korekcie nadmiaru wiotkiej skóry redukcji lub transpozycji przepuklin tłuszczowych oraz przywróceniu właściwego napięcia strukturom powięziowym. Efektem operacji powiek jest odzyskanie pełnego pola widzenia, a także m.in. młodszy wygląd i radośniejsze spojrzenie. Jednak choć blefaroplastyka zdecydowanie wpływa na poprawę estetyki twarzy, nie należy spodziewać się, że zabieg na powiekach wyeliminuje inne mankamenty związane z aparycją, np. tzw. kurze łapki, asymetrię i opadnięcie brwi, czy tzw. worki pod oczami. Warto podkreślić, że ograniczenie pola widzenia, jakie ma miejsce przy opadających powiekach, to poważny, problem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wykonanie plastyki powiek w Krakowie może pomóc w przywróceniu normalnego pola widzenia, poprzez usunięcie nadmiaru skóry i podniesienie opadających powiek. W efekcie pacjenci zyskują lepsze widzenie i większy komfort życia. Plastyka powiek jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, zwłaszcza gdy przeprowadza go doświadczony chirurg.
Plastyka powiek dolnych to zabieg dla osób skarżących się na tzw „worki pod oczami”, pseudoprzepukliny tłuszczowe (powstające w wyniku wiotczenia przegrody oczodołowej). Efektem możliwym do uzyskania jest likwidacja obrzęków i worków pod oczami, dzięki czemu uzyskuje się młodszy, bardziej zdrowy i wypoczęty wygląd twarzy. Podczas przezspojówkowej plastyki powiek dolnych wykonuje się dyskretne nacięcie w wewnętrznej części powieki niewymagające zakładania szwów i niepozostawiające blizny.
U pacjentów z dodatkową dermatochalazą (zwiotczenie skóry powiek) można także wyciąć nadmiar skóry wykonując cięcie skórne pod linią rzęs.
Wbrew pozorom, plastyka powiek to zabieg, który może być wykonywany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Decyzja o poddaniu się tej procedurze powinna być jednak indywidualna i poparta konsultacją z lekarzem specjalistą. Gojenie się blizn następuje stopniowo i z początku mogą być widoczne poprzez ich zaróżowienie. Po całkowitym wygojeniu staną się one jasne, co w połączeniu z ich umiejscowieniem sprawi, że będą praktycznie niewidoczne dla osób postronnych. Z tego powodu, ocena ostatecznego kształt oczu i wyrazu twarzy jest możliwa po upływie 3 miesięcy. Efekty korekty powiek górnych i dolnych utrzymują się przez wiele lat i zazwyczaj nie ma potrzeby ich powtarzania.
Jak przebiega plastyka powiek?
Operację powiek poprzedza szczegółowa ocena przez operatora oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej i rysunku operacyjnego na skórze pacjenta. Zabieg przeprowadza się na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym.
Zakres i charakter zabiegu ustalany jest zawczasu na indywidualnej konsultacji z pacjentem w naszym centrum w Krakowie, jednak każda plastyka powiek górnych obejmuje przede wszystkim precyzyjne nacięcie i usunięcie nadmiaru skóry, a następnie ewentualne obkurczenie i plastykę mięśnia okrężnego oka. Podczas zabiegu usuwa się również lub przeszczepia (w razie takiej potrzeby) nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy powiek. Cięcia zlokalizowane są w bruździe powiekowej, czyli w naturalnym załamaniu powieki. Czasami cięcia wychodzą poza kąt zewnętrzny oka, ale są zlokalizowane w obrębie naturalnych zmarszczek w kątach oczu. Rana zamykana jest bardzo cienkimi szwami, dzięki czemu po przebytym okresie rekonwalescencji blizna po operacji powiek jest praktycznie niezauważalna.
Do blefaroplastyki powiek dolnych najczęściej stosowana jest metoda przezspojówkowa (plastyka powiek dolnych, korekta powiek dolnych przezspojówkowa). Zabieg polega na wykonaniu nacięcia od strony wewnętrznej powieki, czyli spojówki. Stosuje się ją w przypadku przepuklin dolnych powiek, tzw. worków pod oczami. Cięcie wykonuje się za pomocą noża elektrochirurgicznego. W wyniku blefaroplastyki przezspojówkowej nie powstają blizny widoczne na skórze, nie ma konieczności zakładania szwów.
Warto pamiętać, że ostateczny rezultat plastyki powiek dolnych jest widoczny najwcześniej po kilku tygodniach od operacji.
Zabieg trwa zazwyczaj ok. 1,5-2 godziny, następnie pacjent może udać się do domu, jednak prowadzenie samochodu przez pacjenta jest niewskazane, dlatego warto zapewnić sobie transport powrotny. Szwy zdejmujemy po 12-14 dniach. W Centrum Medycznym Evita zabiegi blefaroplastyki wykonuje dr Izabela Sucharska. Więcej informacji i zdjęć efektów zabiegów na stronie: https://www.plastykapowiek.com.pl
Jaka jest przyczyna zwiotczałych powiek?
Kolagen to naturalnie występujące w organizmie białko, które odpowiada m.in. za utrzymywanie gładkości, elastyczności i optymalnego nawilżenia skóry. Zasoby tej substancji budulcowej z wiekiem zaczynają maleć – tworzą się zmarszczki, skóra zaczyna wiotczeć, a naturalny tłuszcz z oczodołu uwypuklać na zewnątrz. Wiotczenie przegrody oczodołowej może powodować pseudoprzepukliny tłuszczowe. Często przyczyną zwiotczałych powiek jest genetyka. Jeśli twoi rodzice lub inni krewni mają opadające powieki lub „wory pod oczami”, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz miał ten sam problem. W takim przypadku zmiany te mogą pojawić się wcześniej niż u innych osób. Warto pamiętać, że także często narażenie na promienie słoneczne, palenie papierosów oraz niezdrowy styl życia również mogą przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry i utraty elastyczności. W rezultacie powieki mogą stać się zwiotczałe i opadające.
Zwiotczałe powieki są więc naturalną konsekwencją procesu starzenia się skóry. Jednak w przeciwieństwie do zmarszczek i innych niedoskonałości powstających z czasem, nadmiar skóry wokół oczu to nie tylko defekt estetyczny. Wielu pacjentów z powodu opadania górnych powiek doświadcza nieprzyjemnych symptomów, takich jak zmęczenie oczu, ciężkość powiek, a przede wszystkim ograniczenie pola widzenia.
Przygotowanie do blefaroplastyki
Decydując się na przeprowadzenie zabiegu należy zastosować się do wszystkich zaleceń przekazanych przez lekarza podczas konsultacji. Pacjenci palący powinni odstawić papierosy na miesiąc przed operacją, w celu redukcji ryzyka zaburzeń gojenia i infekcji. Przez 10-14 dni przed blefaroplastyką, podobnie jak przed innymi zabiegami chirurgicznymi, nie należy przyjmować leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawierających kwas salicylowy (np. aspiryny, polopiryny), ibuprofen, paracetamol i innych, ponieważ zwiększają ryzyko krwawienia podczas zabiegu.
Przeciwskazania do blefaroplastyki
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe (systemowe), np. niewydolność krążenia, wątroby, nerek, nieuregulowana cukrzyca,
- skazy naczyniowe,
- niedokrwistość,
- nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi,
- infekcje, stany ropne skóry twarzy, zapalenia okolicy oka,
- uczulenia na podawane podczas zabiegu leki i znieczulenie miejscowe,
- bliznowce.
- choroby współistniejące (np. orbitopatię tarczycową) albo leki, które mogą zmienić przewidywane wyniki leczenia lub zaburzyć procesy gojenia się ran;
- ciąża, karmienie piersią;
- nierealne oczekiwania pacjenta;
- ciężkie choroby psychiczne.
Więcej dodatkowych informacji o plastyce powiek znajduje się na podstronach: zabieg pl oraz zalecenia po z.
Jakie są wskazania do wykonania plastyki powiek?
Zwiotczałe powieki mogą prowadzić do ograniczenia pola widzenia, co jest jednym z głównych wskazań do przeprowadzenia plastyki powiek. Dodatkowo, zabieg ten jest zalecany w przypadku nadmiaru skóry wokół oczu, który może powodować uczucie ciężkości i zmęczenia oczu. Plastyka powiek w Evita w Krakowie to także rozwiązanie dla osób z przepuklinami tłuszczowymi, które tworzą nieestetyczne “worki” pod oczami.
Wskazania do plastyki powiek obejmują również estetyczne poprawki, które mogą znacząco wpłynąć na wygląd twarzy, przywracając jej młodszy i bardziej wypoczęty wygląd. Zabieg ten jest szczególnie polecany osobom, które zauważają u siebie opadanie powiek górnych lub dolnych, co może być wynikiem naturalnego procesu starzenia się skóry. Warto również rozważyć plastykę powiek w przypadku asymetrii powiek lub brwi, które mogą wpływać na ogólną harmonię twarzy.
Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu plastyki powiek?
Okres rekonwalescencji po plastyce powiek trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz zakresu przeprowadzonego zabiegu. W pierwszych dniach po operacji zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz stosowanie zimnych okładów, aby zminimalizować obrzęk i siniaki. Pełne efekty zabiegu są widoczne po około 4-6 tygodniach, kiedy to skóra wokół oczu całkowicie się zagoi. Podczas rekonwalescencji ważne jest również przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji skóry oraz unikania ekspozycji na słońce, co może wpłynąć na proces gojenia. Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w celu monitorowania postępów gojenia.