Starczowzroczność, zwana inaczej prezbiopią, to naturalny proces stopniowej utraty zdolności akomodacji oka. Przez akomodację rozumie się możliwość zmiany kształtu soczewki oka, inaczej zmiany mocy optycznej, tak by przedmioty położone w bliskiej odległości były ogniskowane na siatkówce. Podczas czytania soczewka uwypukla się i tym samym pozwala na ostre widzenie bliży. Proces zmiany kształtu soczewki jest możliwy dzięki prawidłowemu działaniu m.in. mięśnia rzęskowego.
Soczewka oka z wiekiem staje się coraz mniej elastyczna, jest to fizjologiczny proces starzenia się tkanek w oku, który dotyka prawie każdą osobę po 40. roku życia. Specjaliści okulistyki z Centrum Medycznego Evita wykorzystują różne metody leczenia prezbiopii, takie jak refrakcyjna wymiana soczewki czy laserowa korekta wady wykonywana metodą Presbymax, monowizji lub minimonowizji.
Jak rozpoznać pierwsze objawy starczowzroczności?
Starczowzroczność (prezbiopia) pojawia się po 40-45 roku życia i polega na stopniowym występowaniu trudności z odczytaniem tekstu na ekranie telefonu czy dostrzeżeniu małej czcionki w książce lub na etykietach produktów, których widzenie nie sprawiało dotychczas kłopotów. Początkowo, aby dobrze widzieć, intuicyjnie oddalamy coraz dalej czytany tekst, a w momencie kiedy „zabraknie nam już ręki”, sięgamy po pierwsze okulary do czytania.
Zabiegi wykonuje doświadczony mikrochirurg dr n. med. Jacek Szendzielorz.
Badanie kwalifikujące do zabiegu i kontrole pooperacyjne przeprowadza specjalista chorób oczu lek. med. Elżbieta Ziemniak i specjalista chorób oczu lek. med. Izabela Sucharska.
Miejsce operacji - Kraków.
Więcej dodatkowych informacji o prezbiopii znajduje się w działach: metody leczenia prezbiopii i refrakcyjna wymiana soczewek.