pixel
Facebook Evita YouTube Evita Google Maps
12 631 00 44pon-pt: 8.00 - 19.00 | sob: 8.00 - 13.00
ul. Szlak 28/831-153 Kraków

Leczenie jaskry

Strona główna » Leczenie jaskry

Specjaliści okulistyki z Centrum Medycznego Evita w Krakowie zajmują się wykonywaniem zabiegów laserowych w leczeniu jaskry. Rozwój choroby, jaką jest jaskra, wiąże się z uszkodzeniem nerwu wzrokowego wskutek wzmożonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istnieje wiele przyczyn powstawania jaskry, jedną z nich jest ta związana z ograniczeniem przepływu substancji (cieczy wodnistej) wypełniającej przednią komorę oka. Irydotomia laserowa jest zabiegiem leczenia jaskry mającym na celu ułatwienie odpływu cieczy wodnistej, który specjaliści chorób oczu zalecają pacjentom borykającym się z tzw. jaskrą wąskiego kąta.

Jak przebiega zabieg irydotomii laserowej?

Irydotomię laserową przeprowadza się w przypadku jaskry z wąskim, zamykającym się kątem przesączania. Wykonuje się ją w oczach, którym zagraża całkowite zamknięcie się kąta przesączania, co może doprowadzić do ostrego ataku jaskry, połączonego z bardzo wysokim ciśnieniem w oku. W naszym Centrum Mikrochirurgii Oka zabieg irydotomii laserowej wykonywany jest laserem neodymowym YAG i jest całkowicie bezbolesny. Przed zabiegiem lekarz zwęża źrenicę przy pomocy kropli Pilocarpiny. Po etapie znieczulenia kroplami nakłada soczewkę nagałkową zabezpieczającą przed mruganiem i powiększającą elementy kąta przesączania. Następnie mikrochirurg przecina laserem tęczówkę u jej podstawy, najczęściej w jej górnych kwadrantach, tworząc swobodną przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Otwór tęczówki zlokalizowany jest pod górną powieką, dzięki temu jest niewidoczny i nie powoduje zaburzeń widzenia.

Zabieg irydotomii laserowej trwa zaledwie kilka minut. Po jego zakończeniu zwyczajowo podaje się pacjentowi tabletkę Diuramidu celem obniżenia ciśnienia śródgałkowego. Następnie, przez kilka dni, stosuje się krople przeciwzapalne.
Jeżeli masz pytania dotyczące zabiegu, skontaktuj się nami telefonicznie lub odwiedź nasze Centrum Mikrochirurgii Oka Evita w Krakowie.