pixel
Facebook Evita YouTube Evita Google Maps
12 631 00 44pon-pt: 8.00 - 19.00 | sob: 8.00 - 13.00
ul. Szlak 28/831-153 Kraków

Objawy zaćmy

Co to jest zaćma?

Zaćma zwana również kataraktą jest najczęściej związanym z wiekiem stanem polegającym na stopniowej utracie przejrzystości soczewki oka. Zaćma niekiedy rozwija się kilka miesięcy, a czasem przez wiele lat. Początkowo może nie dawać zauważalnych objawów, potem pacjenci zaczynają widzieć jakby przez zamgloną szybę. Najczęściej pojawia się u ludzi po 55 roku życia, ale może występować także u ludzi młodszych.
Zmętnienie soczewki mogą przyspieszyć:

  1. urazy lub stany zapalne
  2. ekspozycja oczu na promieniowanie cieplne, rentgenowskie, jądrowe
  3. choroby przewlekłe jak cukrzyca
  4. przyjmowanie niektórych leków, szczególnie sterydów.

Najczęstsze objawy zaćmy

  1. Pogorszenie widzenia zwłaszcza przy słabszym oświetleniu.
  2. Zaburzenia widzenia w silnym oświetleniu.
  3. Rozszczepienie światła.
  4. Często zniekształcone lub podwójne widzenie.
  5. Narastająca krótkowzroczność.
  6. Zaburzenia widzenia kolorów.
  7. Konieczność częstej zmiany okularów i trudność z dobraniem odpowiednich okularów.

W razie wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń widzenia należy zgłosić się do okulisty.

Jak zdiagnozować zaćmę?

Rozpoznanie zaćmy opiera się na badaniu oka w lampie szczelinowej po rozszerzeniu specjalnymi kroplami żrenicy. Badanie przedniego odcinka gałki ocznej pozwala na ocenę stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki. Badanie dna oka (przy niezbyt zaawansowanej zaćmie) pozwala ocenić czy nie ma zmian powodujących nieodwracalne pogorszenie wzroku, takich jak odwarstwienie siatkówki, zanik nerwu wzrokowego czy też zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe siatkówki. Bardzo szczegółowa ocena dna oka jest jednak możliwa dopiero po usunięciu zaćmy.

W przypadku występowania całkowicie nieprzejrzystej soczewki, gdy nie ma możliwości oceny dna oka, należy wykonać dodatkowo badanie USG. Pozwala to ocenić czy nie występuje odwarstwienie siatkówki lub guz wewnątrzgałkowy.

Zmętnienie soczewki jest nieodwracalne. Leczenie farmakologiczne może tylko nieznacznie spowolnić rozwój zaćmy, ale niestety nie potrafi jej usunąć ani całkowicie zahamować. W pełni skuteczne jest tylko leczenie operacyjne.

Więcej informacji o chirurgii zaćmy w Centrum Medycznym EVITA w Krakowie: usunięcie zaćmy, wszczepiane soczewki Alcon, zalecenia po operacji zaćmy, zaćma wtórna i kwalifikacja do usunięcia zaćmy.