pixel

Strona główna » Aktualności » Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy wtórnej?

Zaćma wtórna jest powikłaniem po operacji zaćmy pierwotnej. Po usunięciu zaćmy pierwotnej i wszczepieniu soczewki wewnątrzgałkowej może dojść do pogrubienia i zmętnienia błony torebki tylnej soczewki. Powoduje to stopniowe pogorszenie widzenia, które może wystąpić nawet kilka lat po pierwotnym zabiegu. Czynniki ryzyka wystąpienia zaćmy wtórnej obejmują m.in. cukrzycę, wysokie krótkowzroczność, choroby autoimmunologiczne oraz stosowanie niektórych leków sterydowych.

Przygotowanie do zabiegu kapsulotomii tylnej

Przed przystąpieniem do zabiegu kapsulotomii tylnej, pacjent powinien zgłosić się na konsultację okulistyczną, podczas której lekarz oceni stan oka oraz zdecyduje o konieczności wykonania procedury. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach oraz ewentualnych alergiach na środki znieczulające. W dniu zabiegu pacjent powinien przyjść na czczo oraz unikać stosowania makijażu czy kremów okolicy oczu. Przed zabiegiem oko zostaje dokładnie zdezynfekowane, a pacjentowi podawane są krople znieczulające.

Na czym polega zabieg kapsulotomii tylnej?

Zabieg kapsulotomii tylnej przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent przyjmuje pozycję siedzącą przy specjalnej lampie szczelinowej, która umożliwia lekarzowi dokładne obserwowanie struktur oka. Oko zostaje znieczulone za pomocą kropli podawanych do worka spojówkowego. Następnie lekarz korzysta z lasera neodymowo-yagowego (YAG), który emituje krótkotrwałe impulsy światła o dużej energii. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne wykonanie otworu w torebce tylnej soczewki. Główną korzyścią wynikającą z przeprowadzenia kapsulotomii tylnej jest poprawa jakości widzenia pacjenta. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest przywrócenie prawidłowego widzenia, co pozwala na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Kapsulotomia tylna jest również zabiegiem bezpiecznym, a ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie.