pixel

Strona główna » Aktualności » Jak dbać o oczy po zabiegach laserowych?

Laserowa korekcja wad wzroku jest bezpieczną metodą leczenia. Dzięki zaawansowanej technologii wykorzystywanej podczas zabiegów laserowych możliwe jest zminimalizowanie lub wyeliminowanie konieczności noszenia soczewek kontaktowych, lub okularów. Aby tak było, konieczne jest odpowiednie dopasowanie metody leczenia do problemu pacjenta oraz pielęgnacja oczu po przeprowadzonym zabiegu.

Najważniejsze zasady dbania o oczy po zabiegu

Oczy po zabiegu są bardzo wrażliwe. Z tego powodu trzeba chronić je przed różnymi czynnikami. Jednym z nich tarcie i dotykanie oczu. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób można łatwo podrażnić delikatną powierzchnię oka. W przypadku odczuwania dyskomfortu należy zakraplać oczy zaleconymi przez lekarza kroplami nawilżającymi.

Ważna jest także ochrona oczu przed różnymi substancjami oraz zanieczyszczoną wodą. Z tego powodu należy unikać kąpieli w morzu, jeziorze i na basenach. Ponadto konieczne jest zachowanie ostrożności podczas mycia włosów i twarzy, tak, aby to oczu nie dostał się szampon czy mydło. Panie powinny stosować delikatny makijaż, a najlepiej zrezygnować z niego zupełnie aż do zagojenia się oczu.

Należy również unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Ważny jest również odpoczynek i odpowiednia ilość snu. Po zabiegu nie wolno uprawiać intensywnych sportów.

Dlaczego ochrona przed słońcem jest ważna?

Kolejnym czynnikiem zewnętrznym, który podrażnia oczy wrażliwe po laserowej korekcji wady wzroku, jest światło słoneczne. Z tego powodu należy chronić wzrok, korzystając z okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Najlepszym wyborem są okulary ze szkłami brązowymi. Należy nosić je również w pochmurne dni przez kilka dni po zabiegu.

Po powrocie do domu z zabiegu dobrze jest przebywać w pomieszczeniu z zasłoniętymi oknami, szczególnie jeśli dzień jest bardzo słoneczny.

Po zabiegu nie powinno się również korzystać z solarium. Światłem, którego także warto unikać po korekcji wzroku, jest to, które emituje komputer oraz smartfon. Wpatrywanie się w te urządzenia może doprowadzić do wysuszania oczu.