pixel
Facebook Evita YouTube Evita Google Maps
12 631 00 44pon-pt: 8.00 - 19.00 | sob: 8.00 - 13.00
ul. Szlak 28/831-153 Kraków

Kapsulotomia tylna

Strona główna » Operacja zaćmy – Kraków » Kapsulotomia tylna

W naszym centrum w Krakowie przeprowadzamy kapsulotomię tylną z użyciem lasera neodymowo-yagowego (YAG). Jest to wysoce skuteczny zabieg leczenia zaćmy wtórnej.Przypadłość ta może wystąpić u pacjentów po przejściu operacji katarakty – po kilku miesiącach lub latach od zabiegu. Szacuje się jednak, że dotyczy to bardzo małego odsetka przypadków. Zaćma wtórna polega na zmętnieniu tylnej torebki soczewki pacjenta, którą w trakcie operacji leczenia zaćmy pozostawia się w oku, aby utrzymywała wszczepianą sztuczną soczewkę. Do zmian może również dojść w obrębie torebki przedniej, jednak jest to zdecydowanie rzadsze zjawisko.

Objawy zaćmy wtórnej

Objawy zaćmy wtórnej są szybko dostrzegane przez pacjentów, ponieważ doświadczają oni nawrotu symptomów, na które cierpieli przed poddaniem się operacjikatarakty. Choć przy tym należy zaznaczyć, żezaćma wtórna nie jest z technicznego punktu widzenia tym samym, co zaćma pierwotna, gdyż w przypadku zaćmy wtórnej zmętnienie nie jest zlokalizowane w samej soczewce, a jedynie w tym, co pozostało po usunięciu soczewki naturalnej. Ponadto obiektywnie można stwierdzić, że zaćma wtórna jest łatwiejsza do wyleczenia.

Pacjenci cierpiący na zaćmę wtórną określają swoje widzenie jako zamglone, niewyraźne, „jak zza brudnej szyby”. Skarżą się przede wszystkim na pogorszenie widzenia przy słabszym oświetleniu, wysoką nadwrażliwość oczu na silne światło, podwójne oraz zniekształcone widzenie kształtów i barw. Przy tym postawienie diagnozy należy zawsze pozostawić lekarzowi, ponieważ tak uniwersalne objawy, jak np. spadek ostrości wzroku występujący w oku po operacji zaćmy, mogą wskazywać również na innego typu zaburzenia widzenia.

Jak dochodzi do rozwinięcia się zaćmy wtórnej?

Po operacji katarakty z upływem czasu torebka soczewki może zmętnieć, powodując pogorszenie widzenia. Wśród osób należących do grupy podwyższonego ryzyka znajdują się także pacjenci, którzy:

  • cierpią atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • doświadczyli urazów gałki ocznej,
  • są krótkowzroczni,
  • są w podeszłym wieku.

Jak wygląda zabieg kapsulotomii tylnej?

Przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych procedura kapsulotomii tylnej polega na zrobieniu małego otworu w centralnej części torebki tylnej soczewki oka, czego efektem jest niemal natychmiastowa poprawa widzenia. Zabieg wykonuje się w pozycji siedzącej przy specjalnej lampie szczelinowej za pomocą lasera neodymowo-yagowego (YAG). Oko zostaje znieczulone przy pomocy kropli podawanych do worka spojówkowego. Trwający kilka minut zabieg kapsulotomii tylnej jest bezbolesny, a niedługo po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Przez kilka godzin widzenie może być niewyraźne z powodu olśnienia.