Wśród badań diagnostycznych oferowanych w krakowskim Centrum Mikrochirurgii Oka jest badanie OCT oka wykorzystujące fale świetlne do uzyskania tomogramów (przekrojów) siatkówki. Optyczna koherentna tomografia komputerowa (OCT) jest badaniem o wiele bardziej precyzyjnym niż dotychczasowe metody diagnostyczne (fotografia, angiografia), które przedstawiały wyłącznie obraz powierzchniowy siatkówki. Badanie OCT umożliwia powtarzalny pomiar grubości siatkówki, co w diagnostyce i monitorowaniu wielu schorzeń oka jest szczególnie przydatne. Obrazy trójwymiarowe i topograficzne siatkówki pozwalają na stałe kontrolowanie efektów leczenia okulistycznego.
Lekarze okuliści z Centrum Medycznego Evita wykonują badanie OCT oka na jednym z najnowocześniejszych aparatów: SOCT Copernicus HR o prędkości 52 tysięcy A-skanów na sekundę oraz rozdzielczości osiowej 3µm.
Kiedy należy wykonać badanie OCT oka?
Pacjenci ze zwyrodnieniem plamki żółtej, tzw. AMD, są najczęściej diagnozowani właśnie przy pomocy badania tomograficznego oka OCT. Wskazaniem do wykonania badania są również wszelkie obrzęki i otwory w plamce, w tym cukrzycowy obrzęk plamki (makulopatia cukrzycowa) będący okulistycznym powikłaniem cukrzycy. OCT oka jest też standardowym narzędziem diagnostycznym w przypadku rozpoznania jaskry. Wykorzystanie tomografii w diagnostyce i leczeniu jaskry pozwala okuliście na precyzyjną ocenę grubości włókien nerwowych i komórek zwojowych siatkówki, co jest niezbędne przy śledzeniu przebiegu choroby oraz ocenie skuteczności przeprowadzonej terapii. OCT przedniego odcinka oka pozwala na ocenę grubości rogówki (pachymetrii).
W celu umówienia się na badanie OCT oka zadzwoń do Centrum Medycznego Evita lub umów się przez formularz rejestracyjny online.
Przykładowe skany
Druzy
Neowaskularyzacja podsiatkówkowa
Otwór warstwowy oraz druzy
Błona przedsiatkówkowa
Centralna surowicza chorioretinopatia
Torbielowaty obrzęk plamki (CME)
Częściowe odłączenie ciała szklistego oraz druzy
Choroba Stargardta
Obrzęk torbielowaty z surowiczym odwarstwieniem siatkówki
Otwór pełnościenny z torbielowatym obrzękiem (IMH)
Mokre AMD
Otwór warstwowy (LMH)
Błona przedsiatkówkowa z otworem rzekomym i torbielowatym obrzękiem