Zabieg laserowej korekcji wzroku
jest wybierany przez osoby,
które chcą poprawić
jakość swojego widzenia,
przestać korzystać z okularów i soczewek,
planują pracę w służbach mundurowych,
aktywnie uprawiają sport.
Laserowa korekcja wady wzroku
Zabieg laserowej korekcji wady wzroku w Centrum Mikrochirurgii Oka Evita poprzedzony jest kwalifikacją z precyzyjnymi badaniami celem ustalenia wskazań do zastosowania odpowiedniej metody leczenia, aby w bezpieczny sposób wykonać korekcję i skutecznie usunąć wadę wzroku. Decyzja o przeprowadzeniu laserowej korekcji wzroku zapada dopiero wtedy, kiedy wada jest w pełni ustabilizowana.
Standardowo operacje laserowej korekcji wzroku przeprowadza się u osób po 21 roku życia, jednak w szczególnych przypadkach istnieje możliwość wykonania zabiegu również u młodszych osób, po 18 roku życia (np. względy zawodowe, różnowzroczność niemożliwa do skorygowania okularami przy braku tolerancji soczewek kontaktowych). Ostateczna decyzja podejmowana jest przez lekarza na wizycie kwalifikacyjnej. Wizyta kwalifikacyjna trwa około 2 godzin i składa się z szeregu bardzo szczegółowych badań i pomiarów. Dzięki uzyskanym wynikom można dokładnie określić metodę i zakres zabiegu w celu uzyskania jak najlepszych efektów po laserowej korekcji. Badanie kwalifikacyjne pozwala również wykluczyć inne współistniejące schorzenia, które mogą wpływać na bezpieczeństwo zabiegu.
W czasie wizyty kwalifikacyjnej są podawane krople rozszerzające źrenice – dlatego lepiej nie prowadzić samochodu przez 3-4 godziny po wizycie.
Zakres laserowej korekcji wzroku
krótkowzroczność
od -0,75D do -11,0D
nadwzroczność
od +0,75D do +6,0D
astygmatyzm
do 6,0D
Uwagi przed wizytą kwalifikacyjną
soczewki miękkie
należy zdjąć
7-10 dni przed wizytą kwalifikacyjną
soczewki miękkie toryczne
należy zdjąć
14 dni przed wizytą kwalifikacyjną
soczewki twarde
należy zdjąć
4 tygodnie przed wizytą kwalifikacyjną
Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wady wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wady wzroku przebiega szybko, jest dla pacjenta bezbolesny i mało inwazyjny. Opracowane etapy przygotowania, części właściwej oraz opieki pozabiegowej sprawiają, że cała procedura jest w pełni bezpieczna, a pacjent może szybko wrócić do codziennych obowiązków.
Trzykolumnowa lista:
ETAP I
- dokumenty (zgoda na zabieg)
- rozmowa z lekarzem o zabiegu
- podanie leków znieczulających
- przygotowanie (przebranie się) i podanie kropli do oczu
ETAP II
- wejście na salę operacyjną
- instruktaż
- wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku
ETAP III
- odpoczynek
- kontrola po zabiegu
- omówienie zaleceń i wydanie karty informacyjnej
- powrót do domu
Dla kogo jest laserowa korekcja wady wzroku?
Laserowa korekcja wady wzroku jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 21 rok życia i mają stabilną wadę wzroku. Stabilność wady oznacza, że w ciągu ostatnich 6-12 miesięcy nie uległa ona pogłębieniu.
Największą grupę pacjentów poddających się laserowej korekcji wady wzroku stanowią osoby, które chcą poprawić swoją jakość życia, a okulary przeszkadzają im w byciu aktywnym – w uprawianiu sportu, ale także w codziennych czynnościach, np. przez to, że szkła parują w wyniku zmiany warunków atmosferycznych bądź od maseczki.
Inną grupę pacjentów stanowią osoby, które ze względów zawodowych nie mogą mieć żadnej, nawet najmniejszej wady wzroku – żołnierze, policjanci, strażacy, górnicy i piloci, a także młodzież, która dzięki laserowej korekcji wzroku może dostać się na wymarzony kierunek studiów.
Odrębną grupę stanowią osoby z tak zwaną różnowzrocznością. Różnowzroczność jest to stan, kiedy w jednym oku pacjent ma dużą wadę wzroku, np. krótkowzroczność, a w drugim oku nie ma żadnej wady wzroku, czyli oko jest normowzroczne lub wada jest bardzo mała. W takich sytuacjach dobranie okularów jest trudne, wręcz niemożliwe i laserowa korekcja wady wzroku jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Pacjentom po 60. roku życia nie polecamy zabiegów laserowej korekcji wady wzroku z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju zaćmy i ryzyko nieprawidłowego gojenia się rogówki. W takim przypadku rekomendujemy usunięcie wady wzroku i starczowzroczności poprzez zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki.
Dlaczego pacjenci wybierają Centrum Okulistyczne Evita?
doświadczony zespół specjalistów okulistyki
szczegółowe i precyzyjne badania kwalifikacyjne
zaufanie ponad 19 000 pacjentów
nowoczesny laser
SCHWIND Amaris 1050 RS
blisko 20 lat doświadczenia
kontakt z lekarzem prowadzącym
przez cały okres leczenia
Umów termin konsultacji
Kto wykonuje zabiegi?
Lek. med. Elżbieta Ziemniak
specjalista okulistyki
Blisko od 20 lat wykonuję zabiegi laserowej korekcji wzroku. Wykonałam pierwsze zabiegi w Małopolsce. Wykorzystując różne metody laserowej korekcji wzroku zoperowałam ponad 19 000 pacjentów. Od 30 lat jestem okulistą, absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie.
Przez 12 lat pracowałam w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie w Oddziale Chirurgii Oka. W 2000 r organizowałam krakowski oddział kliniki okulistycznej INTERMEDICA, gdzie w 2003 roku wykonywałam pierwsze w Małopolsce zabiegi laserowej korekcji wad wzroku.
Lek. med. Izabela Sucharska
specjalista okulistyki
Wykonuję zabiegi laserowej korekcji wzroku i zabiegi okuloplastyczne w Centrum Mikrochirurgii Oka EVITA.
Jestem lekarzem medycyny, specjalistą okulistyki z tytułem Fellow of the European Board of Ophthalmology (tytuł przyznawany po zdaniu europejskiego egzaminu specjalizacyjnego).
Stale doskonalę swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach z zakresu chirurgii i diagnostyki w kraju i zagranicą (m.in miesięczny staż w Instituto de Microcirurgia Ocular w Barcelonie z zakresu chirurgii plastycznej powiek).
Regularnie uczestniczę w międzynarodowych konferencjach naukowych, m.in European Society of Cataract and Refractive Surgeons (2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019), European Society of Retina Specialist (2018), European Society of Ophthalmology (2019).
Jestem także wolontariuszem akcji Okuliści dla Afryki, w ramach której odbyłam wolontariat okulistyczny w Abong-Mbang w Kamerunie.
Lek. med. Izabela Sucharska
specjalista okulistyki
Wykonuję zabiegi laserowej korekcji wzroku w Centrum Mikrochirurgii Oka EVITA.
Jestem lekarzem medycyny, specjalistą okulistyki z tytułem Fellow of the European Board of Ophthalmology (tytuł przyznawany po zdaniu europejskiego egzaminu specjalizacyjnego).
Stale doskonalę swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach z zakresu chirurgii i diagnostyki w kraju i zagranicą (m.in miesięczny staż w Instituto de Microcirurgia Ocular w Barcelonie z zakresu chirurgii plastycznej powiek).
Regularnie uczestniczę w międzynarodowych konferencjach naukowych, m.in European Society of Cataract and Refractive Surgeons (2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019), European Society of Retina Specialist (2018), European Society of Ophthalmology (2019).
Jestem także wolontariuszem akcji Okuliści dla Afryki, w ramach której odbyłam wolontariat okulistyczny w Abong-Mbang w Kamerunie.
Lek. med. Joanna Goryca
specjalista okulistyki
Wykonuję zabiegi laserowej korekcji wzroku w Centrum Mikrochirurgii Oka EVITA.
Studiowałam medycynę w Krakowie i Rzymie. Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zajmuję się diagnostyką i leczeniem schorzeń gałki ocznej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, szczególnie AMD, w tym iniekcjami anty-VEGF w wysiękowej postaci AMD, chirurgią zaćmy, laserową korektą wad wzroku, kwalifikacją do wewnątrzgałkowej chirurgii refrakcyjnej, zabiegami w zakresie powiek i powierzchni oka, diagnostyką i leczeniem jaskry, zabiegami laserowymi przedniego i tylnego odcinka oka.
W mojej pracy najważniejszy jest kontakt z pacjentem, szacunek i profesjonalizm. Lubię bezpośrednią rozmowę, zawsze staram się udzielić jak najwięcej informacji. Największą satysfakcją jest dla mnie poprawa zarówno wzroku, jak i jakości życia moich pacjentów.
Co myślą o nas pacjenci?
Rekomendacja pacjentów
Najczęstsze pytania pacjentów
- +Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny?
- Jak najbardziej. Zabiegi laserowej korekcji wzroku obarczone są niskim ryzykiem powikłań i uznawane są za najbezpieczniejsze chirurgiczne metody korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.
- +Czy laserowa korekcja wzroku boli?
- Nie! Oczy znieczulone są silnie działającymi kroplami, które mają natychmiastowe działanie. W pierwszych dniach po zabiegu można odczuwać delikatny dyskomfort, obrzęk powiek, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku, nadwrażliwość na światło czy wahania ostrości widzenia, wszystkie te objawy przemijają.
- +Ile czasu trwa zabieg laserowej korekcji wad wzroku?
- Na sali zabiegowej pacjent spędza około 20 minut. Właściwy zabieg laserem excimerowym trwa jednak tylko od kilku do kilkudziesięciu sekund na jedno oko – w przypadku zabiegów powierzchownych. Natomiast zabieg Femtolasik trwa około 5 – 10 minut na jedno oko. Większość pobytu w naszym centrum to niezbędne przygotowania przed zabiegiem oraz krótka kontrola i omówienie zaleceń po zabiegu.
- +Czy operacja się powiedzie, jeżeli podczas zabiegu pacjent się poruszy?
- Laser, na którym pracujemy, ma najnowocześniejszą funkcję monitorowania położenia oczu bez jakiegokolwiek opóźnienia czasowego w połączeniu z unikalnym siedmiowymiarowym systemem śledzenia oka 7D – a więc, gdyby pacjent jednak spojrzał poza wskazane miejsce, laser zatrzyma się, by po chwili, gdy oko jest już prawidłowo ustawione – wrócić do korekcji w miejscu, w którym się zatrzymał. To bardzo wygodne technologicznie rozwiązanie, dostępne tylko w niektórych laserach, które znacząco minimalizuje ryzyko ewentualnych powikłań.
- +Czy można operować dwoje oczu w tym samym dniu?
- W zdecydowanej większości przypadków nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu na dwoje oczu podczas jednej wizyty i jest to najczęściej stosowana praktyka.
- +Czy laserowa korekcja wzroku jest możliwa w przypadku dużych wad?
- Oczywiście. Zabieg laserowej korekcji wzroku koryguje dalekowzroczność do +6,0 dioptrii, krótkowzroczność do -11,0 dioptrii i astygmatyzm do 6,0 dioptrii.
- +Czy laserowa korekcja wzroku usuwa wady na stałe?
- Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonuje się raz i wada nie powinna się odnawiać. W przypadku bardzo dużych wad po kilku – kilkunastu latach może (ale wcale nie musi) wystąpić regresja na poziomie do jednej dioptrii.
- +Czy w przypadku niewystarczającej korekcji zabieg można powtórzyć?
- W zdecydowanej większości przypadków zabieg skutkuje całkowitym pozbyciem się wady, a jego rezultaty są trwałe – nie wymagają poprawek czy powtórek. Jeżeli jednak, w rzadkich przypadkach, nie uda się osiągnąć założonego celu korekcji, pacjentowi przysługuje bezpłatna korekcja wady resztkowej, o ile pozwala na to stan rogówki.
- +Jaki jest okres powrotu do pełnej ostrości po zabiegu?
- Pełna stabilizacja wzroku po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku trwa od jednego do kilku miesięcy. W trakcie rekonwalescencji należy zgłaszać się regularnie na wizyty kontrolne według ustalonego schematu. Wahania ostrości widzenia mogą jednak występować do 12 miesięcy po zabiegu.
- +Czy po zabiegu trzeba stosować leki?
- Przez pierwsze tygodnie po zabiegu stosuje się leki w postaci kropli. Dodatkowo przez około 3-6 miesięcy zalecane będą sztuczne łzy.
- +Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
- Podobnie jak każdy inny zabieg, laserowa korekcja wzroku niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Jest ono jednak relatywnie niskie – powikłania odnotowywane są zaledwie w 1% zabiegów. Do najczęstszych dolegliwości, które można odczuwać należą: pieczenie i łzawienie oka czy przejściowy brak pełnej ostrości widzenia. Zabieg może w niektórych przypadkach nasilić lub spowodować uczucie suchego oka, efekt zamglenia i osłabienie jakości widzenia po zmroku.
- +Czym jest tzw. ,,efekt halo’’?
- „Efekt halo” polega na tym, że wokół źródeł światła widzi się okrągłe obwódki tzw. „aureole”. Jest to efekt świetlny obserwowany przez pacjenta tylko w nocy. Doświadczany jest on tylko przez niewielki odsetek pacjentów i związany jest z naturalnym procesem gojenia oraz szerokością źrenic oka o zmierzchu. Z reguły efekt ten ustępuje w ciągu paru miesięcy po zabiegu.
- +Jak szybko po zabiegu można prowadzić samochód?
- Wszystko zależy od ostrości wzroku pacjenta. Zazwyczaj z prowadzeniem samochodu trzeba odczekać kilka dni – po zabiegu widzenie będzie nieco przymglone, możliwy jest także światłowstręt. Jeśli skorygowano dużą wadę wzroku, to w początkowym okresie gojenia mogą przeszkadzać pewne efekty świetlne po zmierzchu – poświata, rozbłyski, więc warto zachować ostrożność.
- +Jak szybko można odbyć podróż samolotem?
- Właściwie już następnego dnia można byłoby odbyć podróż samolotem. Wielu naszych pacjentów z zagranicy wraca do swojego kraju wkrótce po zabiegu. Warto natomiast zaplanować w miarę możliwości nieco dłuższy pobyt tak, aby po zabiegu móc odbyć kontrolne badania. Zalecamy także skonsultowanie się z lekarzem okulistą w przypadku planowania wakacji w krajach z gorącym klimatem.
- +Kiedy można zacząć się malować?
- Najlepiej odczekać około 4 tygodnie przed wykonywaniem makijażu.
- +Ile czasu trwa badanie kwalifikacyjne do korekcji wady wzroku?
- Wizyta kwalifikacyjna trwa około 2 godzin i składa się z szeregu bardzo szczegółowych badań i pomiarów. Dzięki uzyskanym wynikom można dokładnie określić metodę i zakres zabiegu w celu uzyskania jak najlepszych efektów po laserowej korekcji. Badanie kwalifikacyjne pozwala również wykluczyć inne współistniejące schorzenia, które mogą wpływać na bezpieczeństwo zabiegu.
W czasie wizyty kwalifikacyjnej są podawane krople rozszerzające źrenice – dlatego lepiej nie prowadzić samochodu przez 3-4 godziny po wizycie. - +Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
- Do zabiegu kwalifikuje się zdecydowana większość pacjentów. Standardowo operacje laserowej korekcji wzroku przeprowadza się u osób po 21. roku życia. Jednak w szczególnych przypadkach istnieje możliwość wykonania zabiegu również u młodszych osób (np. względy zawodowe, różnowzroczność niemożliwa do skorygowania okularami przy braku tolerancji soczewek kontaktowych). Ostateczna decyzja podejmowana jest przez lekarza na wizycie kwalifikacyjnej. Znaczenie ma także wielkość wady i ewentualne przeciwwskazania medyczne: niestabilna wada wzroku, ciąża i karmienie piersią, patologiczne zmiany na rogówce, stany zapalne oczu, nieprawidłowości dna oka, zaćma (przeciwwskazanie względne), jaskra (przeciwwskazanie względne), zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, choroby reumatyczne. Wszyscy pacjenci przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku poddawani są szczegółowemu badaniu kwalifikacyjnemu, podczas którego wykonuje się szereg pomiarów, mających na celu wykluczenie innych współistniejących schorzeń mogących mieć wpływ na powodzenie zabiegu.
- +Czy można mieć zabieg w trakcie ciąży i karmienia piersią?
- W czasie ciąży i karmienia piersią w ciele kobiety zachodzą duże zmiany hormonalne, w których wyniku wada wzroku może być niestabilna, a badania ostrości wzroku oraz mapy rogówki mogą nie być do końca wiarygodne. Zabieg można wykonać po upływie 6 miesięcy od zakończenia karmienia.
Umów termin konsultacji
Tak wygląda nasze Centrum Okulistyczne Evita
Dojazd komunikacją miejską do Nowego Kleparza i ul. Długiej
EVITA Centrum Mikrochirurgii Oka w mediach
Laserowa korekcja wad wzroku jest jednym z najbardziej bezpiecznych zabiegów w okulistyce pod warunkiem, że wykonana jest przy użyciu najnowocześniejszych technologii, przez doświadczonych w tego typu procedurach specjalistów i wreszcie po zastosowaniu najbardziej odpowiedniej metody, dopasowanej indywidualnie do danego pacjenta. (więcej...)
Laserowa korekcja wad wzroku polega na modelowaniu rogówki pacjenta, tak, aby usunąć wadę wzroku. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Współcześnie stosowane lasery mają wielostopniowe zabezpieczenia i szybkość działania pozwalającą wymodelować przednią powierzchnię oka (więcej...)