pixel
Facebook Evita YouTube Evita Google Maps
12 631 00 44pon-pt: 8.00 - 19.00 | sob: 8.00 - 13.00
ul. Szlak 28/831-153 Kraków

Zabieg odwinięcia/podwinięcia powieki

Strona główna » Zabieg odwinięcia/podwinięcia powieki

Zabieg odwinięcia/podwinięcia powieki wykonuje się w przypadku ektropionu (odwinięcia powieki na zewnątrz) oraz entropionu (zawijania się powieki do wewnątrz, co powoduje skierowanie rzęs w stronę gałki ocznej). Przypadłość ta najczęściej dotyczy powieki dolnej i może występować zarówno tylko w jednym oku, jak i w obu oczach naraz.

Jedynie chirurgiczna korekta powiek pozwala skutecznie rozwiązać problem odwijania lub podwijania się powiek. Metody alternatywnego radzenia sobie z nieprzyjemnymi skutkami dolegliwości, takie jak stosowanie plastra odwracającego powiekę, zakładanie soczewek kontaktowych oraz używanie preparatów nawilżających, mogą przynieść tylko tymczasową ulgę w podrażnieniu gałki ocznej.

Przyczyny odwinięcia i podwinięcia powieki

Najczęściej odwinięcia lub podwinięcia powieki doświadcza się w związku z naturalnymi procesami starzenia się organizmu – wiotczeniem skóry i mięśni, które są odpowiedzialne za utrzymanie powiek w prawidłowej pozycji. Do odwinięcia powieki (ektropionu) może również dojść po porażeniu nerwu twarzowego lub w przypadku blizn i guzów mechanicznie odwijających powiekę. Natomiast rzadszą przyczyną podwinięcia powieki (entropionu) są zmiany bliznowate w obrębie spojówki powiekowej, np. po przebytym urazie, oparzeniu czy stanach zapalnych.

Skutki zdrowotne ektropionu i entropionu powieki

Nieprawidłowa pozycja powieki skutkuje najczęściej zaczerwienieniem, podrażnieniem oka, nadmiernym łzawieniem oraz dyskomfortem związanym z uczuciem ciała obcego w oku, a także stanowi oczywiście widoczny defekt kosmetyczny. Co więcej, może przyczynić się do wystąpienia u pacjenta nawracającego zapalenia spojówek. W zaawansowanych przypadkach odwinięcie i zawinięcie powieki prowadzi do owrzodzenia rogówki.

Jak wygląda zabieg odwinięcia/podwinięcia powieki?

Zabieg odwinięcia/podwinięcia powieki wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym na sali operacyjnej i trwa około 45-60 minut. Rany zamykane są bardzo cienkimi szwami. Blizny zlokalizowane są w obrębie naturalnych zmarszczek, zatem z czasem stają się praktycznie niezauważalne.

Zaraz po wykonanym zabiegu można udać się do domu, jednak prowadzenie samochodu przez pacjenta jest niewskazane, dlatego warto zapewnić sobie transport powrotny. Rekonwalescencja po operacji powieki trwa od 7 do 14 dni. Szwy po zabiegu usuwamy między 6 a 10 dniem w czasie wizyty kontrolnej. Należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia niewielkich zasinień i obrzęków na powiekach, więc warto zaplanować sobie minimum 7 dniowy urlop po operacji. Przez 2-4 tygodnie należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Warto również pamiętać, że palenie papierosów opóźnia proces gojenia się ran. Wskazane jest odstawienie wszelkich używek przed i po zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Do wykonania zabiegu podwijania/odwijania powiek istnieją następujące przeciwwskazania:

  • ciężkie choroby ogólnoustrojowe (systemowe), np. niewydolność krążenia, wątroby, nerek, nieuregulowana cukrzyca,
  • skazy naczyniowe,
  • niedokrwistość,
  • nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi,
  • infekcje, stany ropne skóry twarzy, zapalenia okolicy oka,
  • uczulenia na podawane podczas zabiegu leki i znieczulenie miejscowe, bliznowce.

Masz pytania dotyczące operacji korekty powiek? Skontaktuj się nami telefonicznie lub odwiedź nasze Centrum Mikrochirurgii Oka Evita w Krakowie. Wstępną wizytę kwalifikacyjną możesz umówić poprzez formularz rejestracji online.