pixel
Facebook Evita YouTube Evita Google Maps
12 631 00 44pon-pt: 8.00 - 19.00 | sob: 8.00 - 13.00
ul. Szlak 28/831-153 Kraków

Badanie okulistyczne dzieci

Strona główna » Badanie okulistyczne dzieci

W Centrum Medycznym Evita wykonujemy badania okulistyczne dzieci. Rekomendujemy, aby pierwsza wizyta okulistyczna została przeprowadzona w wieku 4-6 lat lub wcześniej, jeśli dziecko zgłasza rodzicowi jakiekolwiek niepokojące objawy. Symptomy, które powinny zaniepokoić rodziców i opiekunów, a tym samym skłonić do wykonania badania okulistycznego, to:

  • nienaturalna pozycja ciała przy patrzeniu lub pochylanie głowy na ramię,
  • mrużenie oczu i towarzyszące temu zaciskanie powiek,
  • niesymetryczne ustawienie gałek ocznych (zez),
  • częste bóle głowy, a nawet nudności u dzieci w wieku szkolnym,
  • podwójne widzenie i zamazywanie obrazu,
  • trudności z chodzeniem, np. potykanie się o meble czy stopnie schodów,
  • obniżenie zainteresowania otoczeniem, np. niechęć do rysowania i kolorowania.

Uważa się, że rozpoznanie zmian w narządzie wzroku na etapie wczesnego dzieciństwa jest szczególnie ważne, gdyż nieskorygowana wada wzroku może prowadzić do trwałego niedowidzenia.

Co warto wiedzieć o badaniu okulistycznym dzieci?

Okuliści z Centrum Medycznego Evita wykonują badanie okulistyczne u dzieci powyżej 3. roku życia. Kompletne badanie dziecka obejmuje komputerowe badanie wady wzroku, ocenę ostrości wzroku i ustawienia oczu, badanie widzenia przestrzennego i barwnego oraz ewentualny dobór korekcji okularowej. Ponadto okulista podaje dziecku krople rozszerzające źrenice, które umożliwiają wykonanie diagnostyki przedniego odcinka i dna oka w lampie szczelinowej. Całość badania trwa zwykle godzinę (razem z 30-minutową przerwą na pełne zadziałanie kropli).

Jak przygotować dziecko do wizyty u okulisty?

Badanie okulistyczne nie sprawia dziecku bólu, jednak może przebiegać sprawniej i krócej, gdy dziecko chętnie współpracuje z lekarzem. Dokładamy wszelkich starań, aby stworzyć w gabinecie ciepłą i przyjazną atmosferę. Warto przed wizytą porozmawiać z dzieckiem o tym, jak będzie wyglądało badanie okulistyczne – można skorzystać z filmików dostępnych w internecie lub książeczek edukacyjnych. Należy pamiętać, że po badaniu okulistycznym występują przejściowe trudności w widzeniu. Aby ograniczyć dziecku dyskomfort, można zabrać ze sobą czapkę z daszkiem i ciemne okulary.

W celu umówienia badania okulistycznego dziecka, skorzystaj z formularza rejestracji online lub skontaktuj się z nami telefonicznie.