pixel

Strona główna » Aktualności » Czym jest irydotomia laserowa?

Jaskra powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego na skutek wzmożonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jedną z przyczyn choroby jest ograniczenie przepływu cieczy wodnistej wypełniającej przednią komorę oka. Irydotomia laserowa jest zabiegiem wykonywanym najczęściej u pacjentów cierpiących na jaskrę wąskiego kąta. Polega na wykonaniu otworu w tęczówce. Jego celem jest usprawnienie krążenia, odpływu cieczy wodnistej i przerwanie bloku źrenicznego.

Jak przebiega zabieg irydotomii laserowej?

Irydotomia laserowa wykonywana jest w przypadkach, w których kąt przesączania jest wąski, zamykający się i istnieje zagrożenie całkowitego zamknięcia się kąta przesączania. Taka sytuacja może doprowadzić do powstania wysokiego ciśnienia w oku i ostrego ataku jaskry.

Zabieg poprzedzony jest wprowadzeniem do oka kropli Pilocarpiny. Krople te służą znieczuleniu, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny. Następnie na oko zakładana jest soczewka nagałkowa, która chroni je przed mruganiem podczas zabiegu oraz powiększa elementy kąta przesączania. Zabieg polega na przecięciu laserem tęczówki u jej podstawy. Zwykle wykonuje się to w jej górnych kwadrantach.

Zabieg jest bardzo krótki, trwa jedynie kilka minut.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Wykonujemy irydotomię laserową w Krakowie. Zabieg przeprowadzamy laserem neodymowym YAG. 

Dla kogo przeznaczony jest zabieg irydotomii laserowej?

Zabieg irydotomii laserowej zalecany jest w przypadku różnych typów jaskry, m.in. przy leczeniu jaskry pierwotnej i wtórnej z zamkniętym kątem przesączania, w jaskrze barwnikowej, u osób z ostrym zamknięciem kąta przesączania, w sytuacji, gdy kąty przesączania są wąskie, ale tarcza nerwu nie jest uszkodzona, przy podostrych zamknięciach kąta przesączania oraz w zespole rozproszonego barwnika.