pixel

Strona główna » Aktualności » Jakie są objawy zaćmy wtórnej?

Zaćma wtórna jest schorzeniem, które powstaje w oku wcześniej operowanym z powodu zaćmy starczej, wrodzonej lub wikłającej. Może pojawić się po kilku miesiącach lub latach po przeprowadzonym zabiegu. Zdarza się to jednak u niedużej ilości pacjentów, którzy poddali się operacji. Istnieje wiele czynników powstania tej choroby, m.in. urazy, stany zapalne, niektóre choroby.

Objawy zaćmy wtórnej

Zaćma wtórna polega na zmętnieniu tylnej torebki soczewki oka. Torebkę tę pozostawia się podczas operacji zaćmy, ponieważ na niej utrzymuje się wszczepiona sztuczna soczewka. Zmiany mogą pojawić się również w torebce przedniej, zdarza się to jednak jeszcze rzadziej niż zmętnienie tylnej torebki.

Objawy zaćmy wtórnej są podobne jak w przypadku zaćmy wrodzonej, starczej czy wikłającej. Pacjent zaczyna odczuwać symptomy takie, jakie dokuczały mu przed operacją. Widzenie po poprawie wynikającej z leczenia zaczyna się stopniowo pogarszać, staje się niewyraźne, zamglone. Zdarza się, że obraz jest zniekształcony i podwójny. Mogą pojawiać się trudności z rozróżnianiem koloru i obniżony kontrast. Problemy są najsilniej odczuwalne w słabym oświetleniu. Poza tym oczy stają się nadwrażliwe na silne światło.

W jaki sposób leczy się zaćmę wtórną?

Zaćma wtórna jest łatwiejsza do wyleczenia niż inne rodzaje zaćmy. Leczy się ją poprzez przeprowadzenie kapsulotomii tylnej. Tę operację zaćmy w Krakowie można wykonać w naszym gabinecie. Kapsulotomię wykonuje się przy użyciu lasera neodymowo-yagowego (YAG). Zabieg polega na zrobieniu małego otworu w centralnej części tylnej torebki oka. Dzięki temu widzenie poprawia się natychmiast. Zabieg trwa kilka minut. Przeprowadza się go w miejscowym znieczuleniu kroplami podawanymi do worka spojówkowego. Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do domu.