pixel

Strona główna » Aktualności » Na czym polega zabieg plastyki powiek górnych?

Zabieg plastyki powiek górnych to inaczej blefaroplastyka. Ma na celu leczenie zwiotczałych powiek. Zabieg ten wykonuje się, gdy powieki pacjenta nachodzą na oczy na tyle mocno, że ograniczają pole widzenia oraz w celach estetycznych. Zabieg pozwala odzyskać poprawne funkcjonowanie powieki. Problem opadającej powieki zwykle pojawia się z wiekiem, ale są również osoby, u których opadająca powieka występuje przez odziedziczenie tej cechy.

Kiedy wykonuje się blefaroplastykę?

Powieka zaczyna opadać przez gromadzenie się fałdów nadmiaru skóry pozbawionej kolagenu. Dzięki blefaroplastyce możliwe jest skorygowanie powiek w taki sposób, by wyglądały jak dawniej. Jest to możliwe dzięki usunięciu nadmiaru skóry powiek i poprawieniu napięcia struktur powięziowych. Powieki, które opadają, mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ciężar powieki męczy oczy, a nachodząca na oko skóra może ograniczać pole widzenia, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności.

Po zabiegu twarz wygląda młodziej, spojrzenie nabiera świeżego wyglądu, a oczy przestają być zmęczone. W przypadku pacjentów, którzy mieli problem z ograniczeniem pola widzenia, przypadłość ta jest likwidowana.

Plastyka powiek górnych jest zabiegiem jedynie w obrębie powieki górnej. W związku z tym nie należy spodziewać się poprawy powieki dolnej czy okolic brwi.

Przebieg zabiegu plastyki powiek górnych

Aby zabieg mógł się odbyć, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych krwi w celu wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości. Zakres planowanych zmian ustalany jest z pacjentem na konsultacji. Czynnościami wykonywanymi przez personel przed zabiegiem jest ocena problemu, wykonanie fotografii powiek oraz narysowanie linii, po których będą wykonywane cięcia. Blefaroplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Nie jest to poważna operacja, a jedynie zabieg estetyczny. Trwa zwykle około godziny.

Na sali operacyjnej lekarz wykonuje nacięcie i usuwa nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Następnie obkurcza mięsień okrężny oka.

Blizna po zabiegu jest niewidoczna, ponieważ jest ona ukryta w naturalnym załamaniu powieki, a do zszycia jej używa się cienkich szwów.