pixel
Facebook Evita YouTube Evita Google Maps
12 631 00 44pon-pt: 8.00 - 19.00 | sob: 8.00 - 13.00
ul. Szlak 28/831-153 Kraków

Korekcja starczowzroczności – Kraków

Strona główna » Korekcja starczowzroczności – Kraków

Starczowzroczność, zwana inaczej prezbiopią, to naturalny proces stopniowej utraty zdolności akomodacji oka. Przez akomodację rozumie się możliwość zmiany kształtu soczewki oka, inaczej zmiany mocy optycznej, tak by przedmioty położone w bliskiej odległości były ogniskowane na siatkówce. Podczas czytania soczewka uwypukla się i tym samym pozwala na ostre widzenie bliży. Proces zmiany kształtu soczewki jest możliwy dzięki prawidłowemu działaniu m.in. mięśnia rzęskowego.

Jednak soczewka oka z wiekiem staje się coraz mniej elastyczna, co jest związane z fizjologicznym procesem starzenia się tkanek oku, który dotyka prawie każdą osobę po 40. roku życia. Nasi specjaliści okulistyki z Centrum Medycznego Evita wykorzystują różne metody leczenia prezbiopii, takie jak refrakcyjna wymiana soczewki czy laserowa korekta starczowzroczności wykonywana metodą Presbymax, monowizji lub minimonowizji.

Jak rozpoznać pierwsze objawy starczowzroczności?

Starczowzroczność pojawia się po 40-45 roku życia i polega na stopniowym występowaniu trudności z odczytaniem tekstu na ekranie telefonu czy dostrzeżeniu małej czcionki w książce lub na etykietach produktów, których widzenie nie sprawiało dotychczas kłopotów. Początkowo, aby dobrze widzieć, intuicyjnie oddalamy coraz dalej czytany tekst, a w momencie kiedy „zabraknie nam już ręki”, sięgamy po pierwsze okulary do czytania.

Starczowzroczność może wpłynąć również na zdolność oka do adaptacji do różnych warunków oświetleniowych. Możemy zauważyć, że nasze oczy potrzebują więcej czasu na przystosowanie się do ciemności po wyjściu z jasno oświetlonego pomieszczenia. Podobnie, możemy doświadczać dyskomfortu wzrokowego, gdy przechodzimy z ciemnego otoczenia do jasnego światła. W miarę starzenia się oka, również zdolność do rozróżniania kontrastów i intensywności kolorów może ulec pogorszeniu. Kolory mogą wydawać się mniej żywe, a obiekty o niskim kontraście mogą być trudniejsze do zauważenia. Wpływa to na codzienne czynności, takie jak czytanie, rozpoznawanie twarzy czy prowadzenie samochodu.

Metody korekcji starczowzroczności w Krakowie?

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) to zaawansowana metoda chirurgiczna, która polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wieloogniskową lub akomodacyjną. Procedura ta jest szczególnie polecana osobom z zaawansowaną starczowzrocznością, u których inne metody leczenia mogą okazać się niewystarczające.

Metoda Presbymax to innowacyjna technika korekcji starczowzroczności w Krakowie za pomocą lasera. Zabieg polega na precyzyjnym modelowaniu rogówki tak, aby uzyskać optymalne warunki do widzenia na różnych odległościach. Z kolei monowizja i minimonowizja to dwie alternatywne metody korekcji starczowzroczności, które polegają na dostosowaniu ostrości wzroku każdego oka do różnych odległości. W przypadku monowizji jedno oko jest korygowane do widzenia na daleko, a drugie na blisko. W przypadku minimonowizji różnica między oczami jest mniejsza, co pozwala na lepsze widzenie na średnią odległość.

Zabiegi wykonuje doświadczony mikrochirurg dr n. med. Jacek Szendzielorz.
Badanie kwalifikujące do zabiegu i kontrole pooperacyjne przeprowadza specjalista chorób oczu lek. med. Elżbieta Ziemniak i specjalista chorób oczu lek. med. Izabela Sucharska, specjalista chorób oczu – lek. med. Joanna Goryca.
Miejsce operacji – Kraków.

Więcej dodatkowych informacji o prezbiopii znajduje się w działach: metody leczenia prezbiopii i refrakcyjna wymiana soczewek.