pixel
12 631 00 44pon-pt: 8.00 - 19.00 | sob: 8.00 - 13.00
ul. Szlak 28/831-153 Kraków

Drobne zabiegi okulistyczne

Strona główna » Plastyka powiek » Drobne zabiegi okulistyczne

Lekarze okuliści w naszym centrum w Krakowie przeprowadzają nie tylko zaawansowane operacje ingerujące w wewnętrzną strukturę oka, ale również wykonują różne drobne zabiegi okulistyczne. Mają one najczęściej na celu eliminację zmian znajdujących się na powierzchni oka lub w obrębie powiek. Należą do nich takie zabiegi mikrochirurgiczne, jak:

  • usuwanie gradówek,
  • usunięcie brodawek, kaszaków,
  • usunięcie kępek żółtych,
  • płukanie dróg łzowych,
  • usunięcie ciała obcego z rogówki lub spojówki.

Wymienione działania powinny być przeprowadzone przez specjalistę, dlatego stanowczo odradza się samodzielne próby ich wykonania. Decyzję o interwencji mikrochirurgicznej podejmuje lekarz po uprzedniej diagnostyce w gabinecie okulistycznym. Zazwyczaj jednak pierwszym krokiem jest wdrożenie mniej inwazyjnych metod leczenia.

Czy chirurgiczne usuwanie gradówki jest konieczne?

Gradówka to niewielki, wypełniony wydzieliną gruczołu guzek, który pojawia się na powiece. Przyczyną jego powstania jest przewlekły stan zapalny, do którego dochodzi w wyniku zaczopowania gruczołu w obrębie tarczki. Ze względu na to, że gradówka nie przyczynia się z reguły do odczuwania bólu, a jedynie dyskomfortu i zaczerwienienia spojówki, jej występowanie może zostać przez pacjenta zbagatelizowane. Choć zdarza się, że guzek znika samoistnie, warto udać się do jednego z naszych specjalistów na konsultację, by wykonał badanie, postawił diagnozę i rozpoczął leczenie. Jeśli będzie ono nieskuteczne, lekarz może podjąć decyzję o konieczności chirurgicznego usunięcia gradówki.