pixel

Strona główna » Aktualności » Na czym polega usunięcie gradówki?

Gradówka jest niedużym guzkiem pojawiającym się na powiece. Jest spowodowany zamknięciem się przewodu wyprowadzającego wydzielinę gruczołową. Doprowadza to do rozdęcia światła gruczołu wydzieliną łojową. W wyniku powstania gradówki spojówka jest przekrwiona. Zmianie towarzyszy nieduży ból, może występować wypadanie rzęs. Jest to problem, którego nie należy bagatelizować.

Farmakologiczne sposoby na usunięcie gradówki

Leczenie gradówki rozpoczyna się od zastosowania farmakologii. W większości przypadków leki wystarczają do pozbycia się zmiany. Gradówki u dzieci mogą znikać samoistnie, w przypadku osób dorosłych raczej tak się nie dzieje. Niezależnie od wieku, konsultacja zmiany z lekarzem jest konieczna.

Przed wizytą u lekarza warto okładać zmianę ciepłym, suchym kompresem. Rozgrzanie zmiany może pomóc we wchłonięciu jej. Poza tym warto wykonywać delikatny masaż w miejscu, w którym pojawiła się gradówka. Pod żadnym pozorem nie wolno próbować jej samodzielnie przebijać.

Lekarz podczas wizyty w pierwszej kolejności przepisuje maść, krople do oczu lub leki doustne zawierające antybiotyki. Dzięki nim możliwe jest zlikwidowanie bólu i obrzęku. Leczenie stosuje się od 3 – 4 tygodni do 2 miesięcy.

Na czym polega chirurgiczne leczenie gradówki?

Jeśli po tym czasie leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Zabieg usunięcia gradówki w Krakowie można wykonać w naszej placówce. Polega on na nacięciu skóry w miejscu, w którym występuje zmiana i usunięciu jej wraz z otaczającą ją torebką, tak, aby nie pozwolić na odtworzenie się narośli. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czas jego trwania to ok. 20 minut. Po usunięciu zmiany na ranę nakładany jest antybiotyk i opatrunek. Należy go ściągnąć po kilku godzinach od zabiegu. Rekonwalescencja po usunięciu gradówki jest bardzo krótka. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza.

Aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się zmiany, należy dbać o higienę okolic oczu. Ważne jest, by dokładnie zmywać makijaż i by unikać dotykania oczu brudnymi dłońmi. Należy unikać bardzo długiego noszenia soczewek kontaktowych.