pixel
Facebook Evita YouTube Evita Google Maps
12 631 00 44pon-pt: 8.00 - 19.00 | sob: 8.00 - 13.00
ul. Szlak 28/831-153 Kraków

Laserowa korekcja wzroku – Kraków

Strona główna » Laserowa korekcja wzroku – Kraków

Korekcja laserowa wzroku to innowacyjna metoda, która pozwala na trwałe i bezpieczne pozbycie się okularów lub soczewek kontaktowych. Polega ona na zmianie kształtu rogówki oka za pomocą lasera, co prowadzi do poprawy ostrości widzenia. W zależności od rodzaju wady wzroku, zabieg może polegać na spłaszczeniu rogówki w przypadku krótkowzroczności, wystromieniu jej w przypadku dalekowzroczności lub zmianie jej nieregularnego kształtu w przypadku astygmatyzmu. Wybór metody laserowej korekcji wady wzroku uzależniony jest m.in. od zaleceń medycznych, ale również – w przypadku braku przeciwwskazań – od indywidualnych preferencji Pacjenta.

Priorytetem jest zawsze bezpieczeństwo i efektywność zabiegu, co przekłada się na zastosowanie wyłącznie wielokrotnie sprawdzonych i przewidywalnych metod laserowej korekcji. Każdy pacjent, który zgłasza się do naszego gabinetu z myślą o laserowej korekcji wzroku, przechodzi szczegółowe badanie kwalifikacyjne. Ponadto, dbamy o stały kontakt z lekarzem prowadzącym przez cały okres leczenia. Pacjenci mają możliwość konsultacji zarówno przed zabiegiem, jak i w trakcie jego realizacji oraz podczas rekonwalescencji. Wszelkie pytania i wątpliwości są na bieżąco wyjaśniane, a lekarz monitoruje postępy w gojeniu się i regeneracji tkanek. Dzięki temu pacjenci czują się bezpieczni i pewni, że są pod właściwą opieką medyczną.

Przez blisko 20 lat istnienia naszego Centrum Medycznego zdążyliśmy zyskać zaufanie tysięcy pacjentów, którzy poddali się u nas laserowej korekcji wzroku. Wielu z nich poleca nas swoim znajomym i rodzinie, co świadczy o wysokim poziomie zadowolenia z oferowanych przez nas usług. Jesteśmy dumni z tego, że możemy pomóc tak wielu osobom odzyskać komfort życia bez okularów i soczewek kontaktowych.

Wady wzroku a laserowa korekcja

Wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm) są wynikiem nieprawidłowego ogniskowania promieni światła na siatkówce. Jest to spowodowane za dużą mocą skupiającą układu optycznego oka, w którego skład wchodzą rogówka i soczewka, lub zbyt długą gałką oczną. Jedną z metod wyrównywania wad wzroku jest korekcja laserowa. Laser wykorzystuje się, aby nadać rogówce odpowiedni kształt, wymodelować ją tak, by załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę. Cały zabieg jest programowany w komputerze, pracą lasera steruje komputer.

Można w ten sposób skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

 1. Krótkowzroczność (myopia) – występuje kiedy promienie świetlne skupiają się przed siatkówką. Korekcja laserowa usuwa wadę poprzez spłaszczenie rogówki.
 2. Nadwzroczność (hypermetropia, potocznie dalekowzroczność) – występuje kiedy promienie świetlne skupiają się za siatkówką. Korekcja laserowa usuwa wadę poprzez wystromienie rogówki.
 3. Astygmatyzm – w wyniku nieregularnej krzywizny rogówki lub soczewki promienie świetlne skupiają się w różnych punktach, co powoduje nieostry obraz. Korekcja laserowa wyrówna krzywiznę rogówki i doprowadzi do skupienia promieni w jednym punkcie na siatkówce.

Laserowa korekcja wad wzroku jest jedną z najbardziej bezpiecznych chirurgicznych metod leczenia w okulistyce pod warunkiem, że wykonana jest przy użyciu najnowocześniejszych technologii i przez doświadczonego w tego typu zabiegach specjalistę. Niezwykle ważne jest zastosowanie najbardziej odpowiedniej metody, dopasowanej indywidualnie do danego Pacjenta.

Zakres laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekta dzięki zaawansowanej technologii umożliwia całkowite wyeliminowanie lub zminimalizowanie konieczności używania okularów i soczewek kontaktowych. Doprowadza do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki. Umożliwia korekcję wad refrakcji:

 1. krótkowzroczności – od -0,75D do -11,0D
 2. nadwzroczności – od +0,75D do +6,0D
 3. astygmatyzmu – do 6,0D.

Laserowa korekcja wad wzroku pozwala przy użyciu laserów nowej generacji excimerowego i femtosekundowego na wysoce precyzyjne leczenie. Ponad 95% pacjentów jest w pełni zadowolonych z wyników leczenia.

Możliwość przeprowadzenia pełnej korekcji laserowej – krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu – uzależniona jest od budowy anatomicznej oka: grubości rogówki i promienia jej krzywizny. Tak więc chirurgia refrakcyjna powinna być poprzedzona kwalifikacją z precyzyjnymi badaniami celem ustalenia wskazań do zastosowania odpowiedniej, dopasowanej indywidualnie do danego pacjenta metody laserowej korekcji wzroku.

Dostępne metody laserowej korekcji wad wzroku:

 1. FEMTOLASIK
 2. EBK
 3. SmartSurfAce

Kwalifikacja do laserowej korekty wzroku – Kraków

Zabieg laserowej korekcji wady wzroku w Centrum Mikrochirurgii Oka Evita poprzedzony jest kwalifikacją z precyzyjnymi badaniami celem ustalenia wskazań do zastosowania odpowiedniej metody leczenia, aby w bezpieczny sposób wykonać korekcję i skutecznie usunąć wadę wzroku. Decyzja o przeprowadzeniu laserowej korekcji wzroku zapada dopiero wtedy, kiedy wada jest w pełni ustabilizowana.

Standardowo operacje laserowej korekcji wzroku przeprowadza się u osób po 21 roku życia, jednak w szczególnych przypadkach istnieje możliwość wykonania zabiegu również u młodszych osób, po 18 roku życia (np. względy zawodowe, różnowzroczność niemożliwa do skorygowania okularami przy braku tolerancji soczewek kontaktowych). Ostateczna decyzja podejmowana jest przez lekarza na wizycie kwalifikacyjnej. Wizyta kwalifikacyjna trwa około 2 godzin i składa się z szeregu bardzo szczegółowych badań i pomiarów.

Przed wizytą kwalifikacyjną należy zdjąć soczewki kontaktowe w następującym czasie:

 • soczewki miękkie – 7-10 dni przed wizytą
 • soczewki miękkie toryczne – 14 dni przed wizytą
 • soczewki twarde – 4 tygodnie przed wizytą

W czasie wizyty kwalifikacyjnej są podawane krople rozszerzające źrenice – dlatego lepiej nie prowadzić samochodu przez 3-4 godziny po wizycie.

Badanie kwalifikujące, zabiegi laserowej korekcji wad wzroku i kontrole pooperacyjne przeprowadzają:
Lek. med. Elżbieta Ziemniak – specjalista okulistyki
Lek. med. Izabela Sucharska – specjalista okulistyki
Lek. med. Joanna Goryca – specjalista okulistyki

W Centrum Medycznym Evita każdą technikę korekcji laserowej możemy wzbogacić o „Customized Corneal Treatment (CCT)”.

W oparciu o wykonaną tomografię rogówki jest tworzone dla pacjenta indywidualne oprogramowanie z oceną aberracji wyższego rzędu rogówki na stacji diagnostycznej Schwind Sirius.
Spersonalizowane działanie lasera jest możliwe dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii dostępnej w laserze Schwind Amaris 1050.

Zabiegi Customized Corneal Treatment pozwalają skutecznie usunąć wady wzroku:

 1. nadwzroczność,
 2. krótkowzroczność dużego stopnia,
 3. astygmatyzm powyżej 2 D.

Tego typu procedury wykonuje się też u Pacjentów z nietypową budową oka (np. nietypowy kształt rogówki, szeroka źrenica).

Dla kogo jest laserowa korekcja wady wzroku?

Laserowa korekcja wady wzroku jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 21 rok życia i mają stabilną wadę wzroku. Stabilność wady oznacza, że w ciągu ostatnich 6-12 miesięcy nie uległa ona pogłębieniu.

Największą grupę pacjentów poddających się laserowej korekcji wady wzroku stanowią osoby, które chcą poprawić swoją jakość życia, a okulary przeszkadzają im w byciu aktywnym – w uprawianiu sportu, ale także w codziennych czynnościach, np. przez to, że szkła parują w wyniku zmiany warunków atmosferycznych bądź od maseczki.

Inną grupę pacjentów stanowią osoby, które ze względów zawodowych nie mogą mieć żadnej, nawet najmniejszej wady wzroku – żołnierze, policjanci, strażacy, górnicy i piloci, a także młodzież, która dzięki laserowej korekcji wzroku może dostać się na wymarzony kierunek studiów.

Odrębną grupę stanowią osoby z tak zwaną różnowzrocznością. Różnowzroczność jest to stan, kiedy w jednym oku pacjent ma dużą wadę wzroku, np. krótkowzroczność, a w drugim oku nie ma żadnej wady wzroku, czyli oko jest normowzroczne lub wada jest bardzo mała. W takich sytuacjach dobranie okularów jest trudne, wręcz niemożliwe i laserowa korekcja wady wzroku jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Pacjentom po 60. roku życia nie polecamy zabiegów laserowej korekcji wady wzroku z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju zaćmy i ryzyko nieprawidłowego gojenia się rogówki. W takim przypadku rekomendujemy usunięcie wady wzroku i starczowzroczności poprzez zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki.

Dlaczego warto wykonać laserową korekcję wzroku w Krakowie?

Laserowa korekcja wzroku jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych metod chirurgii refrakcyjnej, a ryzyko powikłań jest minimalne. Jedną z głównych zalet laserowej korekcji wzroku jest szybki powrót do normalnego funkcjonowania po zabiegu. W większości przypadków pacjenci mogą wrócić do pracy lub innych codziennych czynności już następnego dnia po zabiegu Femtolasik. Okres rekonwalescencji może się różnić w zależności od metody laserowej korekcji wzroku oraz indywidualnych cech pacjenta.

Laserowa korekcja wzroku daje trwałe efekty, co oznacza, że pacjenci nie muszą obawiać się nawrotu wady wzroku. Oczywiście, proces starzenia się organizmu może wpłynąć na jakość wzroku, ale w większości przypadków laserowa korekcja wzroku pozwala na zachowanie dobrego widzenia przez wiele lat. Warto jednak regularnie kontrolować stan swojego wzroku u specjalisty, aby na bieżąco monitorować ewentualne zmiany. Dla wielu osób życie bez okularów lub soczewek kontaktowych to marzenie. Laserowa korekcja wzroku pozwala na realizację tego marzenia, dzięki czemu pacjenci mogą cieszyć się swobodą i komfortem życia bez ograniczeń wynikających z noszenia okularów czy soczewek. Brak konieczności zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych, a także brak ryzyka związane z ich noszeniem, takiego jak podrażnienia czy infekcje oka, to tylko niektóre z korzyści płynących z laserowej korekcji wzroku.

Dodatkowo, laserowa korekta wzroku cieszy się wysoką skutecznością, co potwierdzają liczne badania naukowe. W zależności od rodzaju wady wzroku oraz metody korekcji, efektywność zabiegu może sięgać nawet 95%. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na znaczącą poprawę jakości życia i komfortu widzenia. Z tego względu, warto rozważyć tę opcję w celu poprawy jakości życia. Oczywiście decyzję o wykonaniu laserowej korekcji wzroku należy podjąć po konsultacji ze specjalistą, który oceni stan wzroku i dobierze odpowiednią metodę leczenia.