Leczenie AMD

Leczenia oka - wysiękowej postaci AMD W postaci wysiękowej AMD w centrum siatkówki pojawiają się nieprawidłowe naczynia. Są one kruche i mogą pękać powodując przeciek płynu oraz krwawienie. Bez leczenia pogorszenie widzenia może postępować szybko i być znaczne.

Iniekcja doszklistkowa to zabieg podania substancji czynnej do wnętrza gałki ocznej. Iniekcje doszklistkowe preparatów anty-VEGF (m.in Eylea) stosuje się w przypadku AMD, ale również w innych chorobach siatkówki - w retinopatii cukrzycowej, wysokiej krótkowzroczności oraz po zakrzepach naczyń siatkówki.

Podstawowym celem takiej terapii jest zahamowanie postępu choroby. U części pacjentów może dojść do poprawy ostrości wzroku. U części jednak, pomimo leczenia, AMD może postępować. Jeżeli terapię rozpocznie się w zaawansowanym stadium choroby to szanse na poprawę widzenia są mniejsze. Nie istnieje jednak w chwili obecnej żaden inny skuteczny sposób leczenia tego schorzenia.

Wskazania do iniekcji doszklistowej obejmują:

  • wysiękowa postać AMD
  • cukrzycowy obrzęk plamki
  • obrzęk plamki w przebiegu zakrzepu naczyń siatkówki
  • neowaskularyzacja w przebiegu wysokiej krótkowzroczności.

Przeciwwskazania: aktywny stan zapalny powierzchni oka.
---

Z uwagi na trwający w Polsce stan epidemii, w Centrum Medycznym Evita wprowadziliśmy szereg procedur podnoszących bezpieczeństwo Pacjentów i Personelu. Więcej w Pandemia - zwiększone bezpieczeństwo.