Leczenie jaskry

Irydotomia laserowa jest zabiegiem w jaskrze z wąskim, zamykającym się kątem przesączania. Wykonuje się ją w oczach, którym zagraża całkowite zamknięcie się kąta przesączania, co może doprowadzić do ostrego ataku jaskry, połączonego
z bardzo wysokim ciśnieniem w oku.  Zabieg wykonywany jest laserem neodymowym YAG i jest bezbolesny.
Przed zabiegiem lekarz zwęża źrenicę przy pomocy kropli Pilocarpiny. Po znieczuleniu kroplami nakłada się soczewkę nagałkową zabezpieczającą przed mruganiem i powiększającą elementy kata przesączania. Następnie przecina się laserem tęczówkę u jej podstawy, najczęściej w jej górnych kwadrantach, tworząc swobodną przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Otwór tęczówki zlokalizowany jest pod górną powieką, dzięki temu jest niewidoczny i nie powoduje zaburzeń widzenia.

Zabieg trwa kilka minut. Po jego zakończeniu zwyczajowo podaje się pacjentowi tabletkę Diuramidu – celem obniżenia ciśnienia śródgałkowego. Następnie, przez kilka dni, stosuje się krople przeciwzapalne.
---

Z uwagi na trwający w Polsce stan epidemii, w Centrum Medycznym Evita wprowadziliśmy szereg procedur podnoszących bezpieczeństwo Pacjentów i Personelu. Więcej w Pandemia - zwiększone bezpieczeństwo.