OCT - wprowadzenie

Optyczna koherentna tomografia komputerowa (OCT), to nowa metoda diagnostyczna siatkówki oka wykorzystująca fale świetlne w celu uzyskania przekrojów (tomogramów) siatkówki. Dotychczasowe metody takie jak fotografia, czy angiografia przedstawiają jedynie obraz powierzchni siatkówki.

OCT jest pierwszym narzędziem ukazującym strukturę tkanki w przekroju z możliwością uzyskania obrazów trójwymiarowych oraz topograficznych siatkówki. Niezwykle ważną zaletą badania jest jego całkowita nieinwazyjność, a wręcz bezkontaktowość. Uzyskane tomogramy (przekroje siatkówki, zob. przykładowe skany) o bardzo wysokiej rozdzielczości, znacznie przewyższają tę uzyskiwaną w badaniu ultrasonograficznym. Badanie umożliwia dokładny, powtarzalny pomiar grubości siatkówki, co wykorzystuje się w monitorowaniu przebiegu wielu schorzeń siatkówki i efektów ich leczenia.

OCT przedniego odcinka

Urządzenie pozwala na uzyskanie w sposób bezinwazyjny skanów o wysokiej rozdzielczości będących przekrojami przedniego odcinka oka i umożliwia:.

  • pomiar kąta przesączania
  • tworzenie mapy pachymetrycznej rogówki.

W Centrum Medycznym Evita posiadamy jeden z najnowocześniejszych aparatów wykonujących badanie OCT- SOCT COPERNICUS HR o prędkości skanowania 52000 A-skanów na sekundę i rozdzielczości osiowej 3µm.

Więcej informacji o badaniu OCT w dziale wskazania do wykonania OCT.

---
Z uwagi na trwający w Polsce stan epidemii, w Centrum Medycznym Evita wprowadziliśmy szereg procedur podnoszących bezpieczeństwo Pacjentów i Personelu. Więcej w Pandemia - zwiększone bezpieczeństwo.