Zabieg plastyki powiek górnych

Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka jest skuteczną opcją w leczeniu zwiotczałych powiek powstałych w wyniku procesu starzenia.

Kolagen, który kiedyś nadawał naszej skórze jej młodzieńczą strukturę i gładką powierzchnię, zaczyna się zmniejszać, tworzą się zmarszczki, skóra zaczyna wiotczeć, a złogi tłuszczu są powoli ściągane grawitacyjnie.

Plastyka powiek to zabieg polegający na korekcie nadmiaru wiotkiej skóry oraz przywróceniu właściwego napięcia strukturom powięziowym, dzięki czemu spojrzenie nabiera świeżego i lekkiego wyglądu, a cała twarz wydaje się być znacznie młodsza.

Wielu pacjentów z powodu opadania powiek górnych poza defektem estetycznym, odczuwa zmęczenie oczu, ciężkość powiek, a przede wszystkim ograniczenie pola widzenia.

Zabieg ten więc nie tylko poprawia walory estetyczne, ale ma też duże znaczenie w zwiększeniu funkcjonalności
w przypadku, gdy opadające powieki, ograniczając pole widzenia, utrudniają prowadzenie auta, czytanie lub wykonanie makijażu. Zabieg ten nie eliminuje natomiast ciemnych zabarwień powiek dolnych (podkrążone oczy), zmarszczek w kątach oczu („kurzych łapek”) i opadających brwi.

Opis metody

Zabieg poprzedza szczegółowa ocena przez operatora, wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz rysunku operacyjnego na skórze.

Plastykę powiek przeprowadza się na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym.

Operacja obejmuje precyzyjne nacięcie i usunięcie nadmiaru skóry powiek, obkurczenie i plastykę mięśnia okrężnego oka. Podczas zabiegu usuwa się również (w razie takiej potrzeby) nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy powiek.
Cięcia zlokalizowane są w bruździe powiekowej czyli w naturalnym załamaniu powieki. Czasami cięcia wychodzą poza kąt zewnętrzny oka, ale są zlokalizowane w obrębie naturalnych zmarszczek tzw. „kurzych łapek”. Rana zamykana jest bardzo cienkimi szwami, a blizna jest praktycznie niezauważalna.

Zakres i charakter zabiegu ustalany jest przed zabiegiem na konsultacji z pacjentem.

W naszym Centrum Mikrochirurgii Oka w ramach Centrum Medycznego EVITA operacje powiek wykonuje dr Izabela Sucharska.

Więcej dodatkowych informacji o plastyce powiek znajduje się na podstronach: zalecenia po zabiegu oraz przygotowanie do blefaroplastyki.

---
Z uwagi na trwający w Polsce stan epidemii, w Centrum Medycznym Evita wprowadziliśmy szereg procedur podnoszących bezpieczeństwo Pacjentów i Personelu. Więcej w Pandemia - zwiększone bezpieczeństwo.