Prezbiopia - starczowzroczność

Co to jest prezbiopia?

Starczowzroczność (presbiopia, presbyopia, prezbiopia) to naturalny proces stopniowej utraty zdolności akomodacji oka.

Leczenie starczowzrocznościAkomodacja to możliwość zmiany kształtu soczewki oka a w konsekwencji – zmiany mocy optycznej, tak by przedmioty położone w bliskiej odległości były ogniskowane na siatkówce.
Podczas czytania soczewka uwypukla się i tym samym pozwala na ostre widzenie bliży. Proces zmiany kształtu soczewki jest możliwy dzięki prawidłowemu działaniu m.in. mięśnia rzęskowego.
Soczewka z wiekiem staje się coraz mniej elastyczna. Jest to fizjologiczny proces starzenia się struktur w oku.

Dodatkowo w związku z dzisiejszym trybem życia polegającym często na długotrwałej pracy z bliska przy laptopie, czy smartfonie pojawia się szybsze wyczerpanie pracy mięśnia rzęskowego, więzadełek, torebki soczewkowej i samej soczewki. Skutkuje to stopniowym osłabieniem akomodacji czyli starczowzrocznością.

Pierwsze objawy jak rozmazany obraz w książce, nieostry tekst na ekranie telefonu, czy za małe litery w książce mogą pojawić się już w okolicach czterdziestego roku życia. Aby rozwiązać ten problem pacjenci sięgają wtedy po pierwsze okulary do czytania. Niestety wraz z wiekiem objawy presbiopii stopniowo się nasilają co powoduje konieczność wymiany okularów do czytania na mocniejsze.

Zabiegi wykonuje doświadczony mikrochirurg dr n. med. Jacek Szendzielorz.
Badanie kwalifikujące do zabiegu i kontrole pooperacyjne przeprowadza specjalista chorób oczu lek. med. Elżbieta Ziemniak i specjalista chorób oczu lek. med. Izabela Sucharska.
Miejsce operacji - Kraków.

Więcej dodatkowych informacji o prezbiopii znajduje się w działach: metody leczenia prezbiopii i refrakcyjna wymiana soczewek.

---
Z uwagi na trwający w Polsce stan epidemii, w Centrum Medycznym EVITA w Krakowie wprowadziliśmy szereg procedur podnoszących bezpieczeństwo Pacjentów i Personelu. Więcej w Pandemia - zwiększone bezpieczeństwo.