Leczenie zaćmy

Co to jest zaćma?

Zaćma zwana również kataraktą (łac. cataracta) jest najczęściej związanym z wiekiem stanem polegającym na stopniowej utracie przejrzystości soczewki oka, a co za tym idzie znacznym pogorszeniem widzenia. Zaćma może być spowodowana czynnikami genetycznymi, stosowanymi lekami lub urazem, lecz najczęściej do zmętnienia dochodzi na skutek procesów degeneracyjnych związanych z wiekiem.

Objawy zaćmy

  • Pogorszenie widzenia w dal lub / i do bliży
  • Zamglone widzenie
  • Pogorszone widzenie przy słabszym oświetleniu
  • Rozszczepienie światła
  • Dwojenie obrazu w jednym oku
  • Konieczność częstej zmiany okularów lub rezygnacja z okularów do czytania.

Usunięcie zaćmy

Zaćmę można usunąć tylko operacyjnie. Najnowocześniejszą i najlepszą metodą jest fakoemulsyfikacja, w której za pomocą ultradźwięków następuje rozdrobnienie i usunięcie zmętniałej soczewki. Operacje prowadzone są przy pomocy małego cięcia (2,2 mm), bez zakładania szwów. W miejsce usuniętej zaćmionej soczewki wszczepiamy soczewkę sztuczną o najwyższych standardach światowych, indywidualnie dobraną dla każdego pacjenta. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesny. Operację zaćmy wykonujemy w znieczuleniu miejscowym – kroplowym, w zakresie kliniki jednego dnia.  Operacja taka może być wykonana również u chorych, których stan zdrowia nie pozwala na przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym czy okołogałkowym. Nad znieczuleniem i bezpieczeństwem chorego w czasie operacji czuwa lekarz anestezjolog.

Zabiegi wykonuje doświadczony mikrochirurg - dr n. med. Jacek Szendzielorz. Badanie kwalifikujące do zabiegu i kontrole pooperacyjne przeprowadza specjalista chorób oczu - lek. med. Elżbieta Ziemniak. Miejscem operacji jest Kraków.

Gwarantujemy wszczepianie wyłącznie soczewek AcrySof® firmy Alcon światowego lidera w dziedzinie soczewek wykorzystywanych w chirurgicznym leczeniu zaćmy.

Są one najwyższej jakości materiałami chirurgicznymi zastępującymi naturalne soczewki ludzkie po zabiegu usunięcia zaćmy. Istnieją różne rodzaje soczewek, dzięki którym podczas zabiegu usunięcia zaćmy mogą zostać skorygowane astygmatyzm, krótkowzroczność czy nadwzroczność oraz presbyopia.

SoczewkaAlcon

Alcon AcrySof® IQ - Image Quality

Jednoczęściowa soczewka AcrySof IQ posiada filtr światła ultrafioletowego i filtr niebezpiecznego dla siatkówki światła niebieskiego. W całości wykonana jest z przeźroczyście żółtego materiału akrylowego, hydrofobowego. Materiał soczewki filtruje docierające do siatkówki światło tak jak naturalna zdrowa soczewka człowieka w wieku ok. 30 lat. Unikalna budowa soczewki pozwala na lepszy kontrast widzenia przy słabym oświetleniu szczególnie w późnych porach dnia i nocy. Soczewka znacznie redukuje aberrację sferyczną.

Alcon AcrySof® IQ Toric

Soczewka toryczna, jednoogniskowa do korekcji astygmatyzmu AcrySof® Toric Natural: zaprojektowana do korekcji wzroku po usunięciu zaćmy wraz z przedoperacyjnie występującym astygmatyzmem. Daje możliwość życia bez okularów cylindrycznych korygujących astygmatyzm.

Alcon AcrySof® IQ ReSTOR®

Soczewka wieloogniskowa z naprzemiennie ułożonymi strefami optycznymi o innej ogniskowej. Zaprojektowana do korekcji wzroku oraz presbyopii po usunięciu zaćmy w celu uzyskania prawie pełnego zakresu widzenia: bliży, dali oraz względnego komfortu postrzegania odległości pośrednich. Po operacji zaćmy pozwala funkcjonować praktycznie bez żadnych okularów do dali i do bliży.

Alcon AcrySof® IQ Restor Toric

Soczewka z naprzemiennie ułożonymi strefami optycznymi o innej ogniskowej. Zaprojektowana do korekcji wzroku wraz z przedoperacyjnie występującym astygmatyzmem oraz presbyopii po usunięciu zaćmy w celu uzyskania prawie pełnego zakresu widzenia: bliży, dali oraz względnego komfortu postrzegania odległości pośrednich. Po operacji zaćmy pozwala funkcjonować praktycznie bez żadnych okularów do dali i do bliży.