Przyczyny operacji powiek

Odwinięcie powieki

Odwinięcie powiek (ektropion) to odwinięcie powieki na zewnątrz. Schorzenie to najczęściej dotyczy powieki dolnej powodując nadmierne łzawienie, zaczerwienienie, podrażnienie oka oraz stanowi defekt kosmetyczny.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną odwinięcia powieki jest związane z wiekiem zwiotczenie skóry i mięśni utrzymujących powiekę w prawidłowej pozycji. Do odwinięcia powieki może również dojść po porażeniu nerwu twarzowego lub w przypadku blizn
i guzów mechanicznie odwijających powiekę.

 

Podwinięcie powieki

Podwinięcie powieki (entropion) to zawijanie się powieki do wewnątrz, powodujące skierowanie rzęs w stronę gałki ocznej. Może występować na jednym lub obu oczach i zazwyczaj dotyczy powieki dolnej.   Najczęstszymi objawami towarzyszącymi podwinięciu powieki są ból oka, łzawienie, uczucie ciała obcego oraz nawracające zapalenia spojówek.
W zaawansowanych przypadkach może doprowadzić również do owrzodzenia rogówki.

Przyczyny

Zazwyczaj podwinięcie powieki pojawia się w wieku starszym i spowodowane jest zwiotczeniem skóry i mięśni utrzymujących powiekę w prawidłowej pozycji. Rzadszą przyczyną są zmiany bliznowate w obrębie spojówki powiekowej po przebytym urazie, oparzeniu, czy stanach zapalnych.

Leczenie

Tymczasową ulgę w podrażnieniu gałki ocznej spowodowanej podwinięciem powieki może przynieść stosowanie plastra odwracającego powiekę, zakładanie soczewek kontaktowych oraz używanie preparatów nawilżających. Trwały efekt i ulgę można uzyskać jedynie za pomocą chirurgicznej korekty powieki.

Jak wygląda zabieg odwinięcia i podwinięcia powieki?

Zabieg jest wykonywany na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym i trwa około 45-60 minut. Rany zamykane są bardzo cienkimi szwami. Blizny zlokalizowane są w obrębie naturalnych zmarszczek, a z czasem pozostają praktycznie niezauważalne.