pixel

Strona główna » Aktualności » Kiedy wykonuje się zabiegi kapsulotomii tylnej?

Kapsulotomia tylna jest zabiegiem chirurgicznym stosowanym w leczeniu niektórych chorób oczu a w szczególności zaćmy wtórnej. Jest to stosunkowo bezpieczna i skuteczna metoda, która może pomóc w poprawie widzenia i zmniejszeniu dyskomfortu pacjenta. Kapsulotomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Ponadto pacjent może wrócić do domu w dzień wykonywania zabiegu. Jakie są zalecenia do jej wykonania?

Leczenie zaćmy wtórnej metodą kapsulotomii tylnej

Zabiegi kapsulotomii tylnej są najczęściej wykonywane w celu leczenia zaćmy wtórnej. Bardzo często pojawia się ona u pacjenta dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach, po przejściu operacji katarakty. Kapsulotomia polega na wykonaniu małego nacięcia w tylnej części torebki soczewki poprawiającego komfort widzenia pacjenta. Zabieg musi być przeprowadzony przez wykwalifikowanego pracownika medycznego w celu zminimalizowania zagrożeń. Kapsulotomia tylna w Krakowie jest wykonywana m.in. przez Centrum Medyczne Evita. Podczas czynności wykorzystuje się również lampę szczelinową, mającą laser.

Należy również dodać, że przed rozpoczęciem zabiegu oko zostaje znieczulone za pomocą kropli, które lekarz podaje do worka spojówkowego. W związku z tym pacjent nie musi bać się bólu. Trzeba wziąć pod uwagę, że parę godzin po kapsulotomii widzenie może być niewyraźne. Jednak szybko wraca ono do normy. 

Potencjalne ryzyko wykonywania kapsulotomii tylnej

Ryzyko związane z kapsulotomią tylną obejmuje zakażenie, krwawienie, zapalenie i uszkodzenie siatkówki. Jednakże zagrożenie jest stosunkowo niskie, dlatego większość pacjentów nie doświadcza żadnych komplikacji związanych z wykonaniem zabiegu. Wszelkie wątpliwości związane z zabiegiem należy skonsultować z lekarzem.