pixel

Strona główna » Aktualności » Jak wygląda badanie wzroku u dziecka?

Zdrowie oczu jest bardzo ważne. Z tego powodu to, czy wzrok działa w sposób prawidłowy, kontroluje się od pierwszych dni życia człowieka. Rodzaj przeprowadzanych badań u dzieci uzależniony jest od objawów lub ich podejrzeń. Kontrola wygląda różnie w zależności od wieku dziecka.

Kiedy wykonuje się pierwsze badania?

Pierwsze badania u dziecka odbywają się zwykle zaraz po narodzinach. Lekarz kontroluje symetrię i ruchy gałek ocznych, wygląd oczu oraz sprawdza, czy źrenice się rozszerzają i zwężają pod wpływem działania światła. W przypadku wcześniaków w pierwszym miesiącu życia wykonuje się badanie dna oka. Umożliwia ono wykrycie retinopatii wcześniaczej. Powtarzane jest w 8 i 12 tygodniu życia, a także po ukończeniu przez dziecko 1 roku.

Wszelkie nieprawidłowości najłatwiej rozpoznać już po wyjściu z dzieckiem ze szpitala, gdy maluch zaczyna skupiać wzrok na poszczególnych przedmiotach.

Jak wyglądają badania kontrolne u starszych dzieci?

Wzrok u dzieci powinien być kontrolowany systematycznie, najlepiej raz do roku. Na badania okulistyczne dziecka w Krakowie zapraszamy do naszej kliniki. Przyjmujemy dzieci powyżej 3 roku życia. Jeśli maluch nie ma żadnych niepokojących objawów, pierwsza wizyta powinna odbyć się, gdy ukończy ok. 4 – 6 lat.

Najczęściej wykonywanym u dzieci badaniem jest kontrola wzroku przy pomocy tablic wynalezionych przez Hermanna Snellena. Na tablicy umieszczone są obiekty od największych u góry do najmniejszych na dole. Dziecko ma rozpoznawać wskazane symbole, zasłaniając oko ręką.

Czasami konieczne jest wykonanie badania z wykorzystaniem kropli rozszerzających źrenicę.

Okulista podczas wizyty wykonuje także komputerowe badanie wady wzroku, ocenę ustawienia oczu, badanie widzenia przestrzennego i barwnego. Jeśli jest taka potrzeba, dobiera okulary.